2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Żywieniowe praktyki uczniów z KOP-u

by Marek Sokołowski on Czerwiec 23, 2015

Uczniowie Technikum Żywienia, zobowiązani są w klasie III odbyć czterotygodniowe szkolenie praktyczne w konkretnym zakładzie pracy. Od kilku lat uczniowie Technikum Żywienia Zespołu Szkół im KOP wyjeżdżają do wojskowego ośrodka wypoczynkowego położonego na skarpie tuż nad jeziorem Maróz. Któżby nie chciał spędzić trochę wiosenno-letniego sezonu, w leśnej ciszy wśród śpiewu ptactwa z pięknym widokiem na jezioro. Brzmi bardzo zachęcająco ale ….. . Dla grupy uczniów te cztery tygodnie to nie wczasy, ale okres prawdziwej wytężonej pracy po osiem godzin dziennie w naturalnych warunkach, bez taryfy ulgowej dla młodych i niedoświadczonych pracowników.

Jest to prawdziwa szkoła pracowniczego życia, gdzie trzeba wykazać się nie tylko umiejętnościami zawodowymi, ale także elastycznością, samodzielną oceną sytuacji, cierpliwością, tolerancją dla innych, umiejętnością współpracy w grupie, rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z krytyką i niepowodzeniami. Program praktyk obejmował bezpośrednie uczestnictwo w przygotowywaniu codziennych posiłków dla wczasowiczów i grup wycieczkowych, obsługę kelnerską gości, organizacje okolicznościowych bankietów, spotkań przy ognisku itp. Młodzież pracowała głównie w systemie dwuzmianowym, a w czasie wolnym wykonywała typowe codzienne czynności i odpoczywała oddając się swoim ulubionym zajęciom z komputerem lub smartphonem. Ci bardziej aktywni korzystali z infrastruktury ośrodka, czyli boisk do gry w tenisa ziemnego i gier zespołowych, grali w kręgle, podtrzymywali formą na zewnętrznej siłowni, zwiedzali okolice spacerując albo na rowerach. Zamknięte kąpielisko i brak ratownika uniemożliwiały korzystanie z wodnych atrakcji, ale nie przeszkadzały zaprzyjaźnić się z licznym stadem kaczek i rodziną łabędzi pływających po jeziorze oraz kojącemu stres wysiadywaniu na nadbrzeżnych drewnianych pomostach z uroczym widokiem na falujące wody i zieloną linie brzegową. Do atrakcji zaliczyć należy również wycieczkę autokarową do olsztyńskiego planetarium.

Czas praktyki w Ośrodku Waplewo w ocenie uczniów nie jest czasem samych przyjemności. Jest trud pracy, ciężar rozłąki z domem ale jest również integracja grupy i z pewnością szkoła życia, konfrontacja wiedzy nabytej w szkole z rzeczywistością, a przy tym poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych.

Tekst i foto: JP-D

 https://www.facebook.com/PortalSzydlowiecki/photos/pcb.497789370372601/497788340372704/?type=1&theater