2022-12-03

Imieniny:

Zróżnicowanie agregatów prądotwórczych – jak wybrać odpowiedni?

by Bartosz Kaluga on Listopad 22, 2018

Planujesz zakup agregatu? Sprawdź jakie możliwości masz

Wybór wśród agregatów prądotwórczych jest dziś bardzo duży, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Urządzenia te znajdują bowiem coraz więcej zastosowań, również ze względu na rozwój technologi. Czym charakteryzują się najczęściej spotykane dziś agregaty prądotwórcze? Jakie mają możliwości i ile kosztują?

Zastosowanie agregatów

Generalnie zadaniem agregatu jest wytwarzanie energii elektrycznej i zasilanie nią odbiorników. Urządzenia te wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energii elektrycznej lub też dochodzi do częstych przerw w dostawie prądu. Posiadanie agregatu zapewnia wolność od sieci energetycznej, co pomaga uniknąć przykrych, niespodziewanych sytuacji.

Z agregatów prądotwórczych korzystają niemal wszystkie firmy budowlane, gdyż podczas realizacji projektów często dostęp do sieci energetycznej jest mocno ograniczony. W takim przypadku zwykle niezbędne są agregaty prądotwórcze diesel, ze względu na ich większą moc. Na budowie pracują bowiem maszyny o dużej mocy, których prawdopodobnie nie dałyby rady zasilić małe, przenośne agregaty benzynowe. Agregaty prądotwórcze diesel dzięki silnikom wysokoprężnym generują energię umożliwiającą jednoczesną pracę wielu urządzeń. Na budowie jest to niezwykle ważne, gdyż pozwala uniknąć zbędnych przerw w pracy.

Agregaty prądotwórcze ceny

Koszty, jakie trzeba ponieść, dokonując zakupu agregatu prądotwórczego, zależą od wielu czynników. Duże znaczenie mają:

  • moc silnika

  • jakość wykonania

  • marka producenta

Kwestia mocy silnika pokrótce została już przedstawiona powyżej. Najmocniejsze są przeważnie agregaty prądotwórcze diesel. Niemniej jednak w użytku domowym zupełnie wystarczające okazują się zwykle agregaty benzynowe. Ich moc jest zróżnicowana, głównie ze względu na montaż w urządzeniach różnych silników. Mogą to być silniki dwusuwowe lub czterosuwowe.

Oczywiście koszt zakupu mocniejszego silnika jest zwykle większy. Jednak dla wielu użytkowników, których interesuje agregat prądotwórczy cena odgrywa drugorzędną rolę, natomiast liczy się dla nich znalezienie dobrego sprzętu. Należy jednak pamiętać, iż nie jest konieczne przepłacanie za najmocniejszy sprzęt w sklepie. Wystarczy, żeby urządzenie zapewniło dostateczną energię wszystkim podłączonym odbiornikom, natomiast nadwyżka mocy nie jest absolutnie do niczego potrzebna.

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, w tej kwestii najlepiej po prostu polegać na marce producenta. Wybierając np. agregat barracuda, niezależnie od tego, jaki to konkretnie model, można mieć pewność co do jakości jego wykonania, jak i użycia odpowiednich materiałów konstrukcyjnych. Agregaty prądotwórcze barracuda posiadają bowiem wiele pozytywnych recenzji fachowców, natomiast najlepszym dowodem ich jakości są opinie zadowolonych klientów.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeśli faktycznie agregaty prądotwórcze mają spełniać oczekiwania, niezbędne jest ich dostosowanie do własnych potrzeb. W zależności od zastosowania sprzętu pożądane są inne jego cechy. Przykładowo, użytkownicy korzystający z agregatu podczas kempingu, będą wysoko cenili jego lekkość i mobilność, podczas gdy w gospodarstwie domowym cechy te są mało istotne.