2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Znicze zapłonęły w miejscach narodowej pamięci

by Marek Sokołowski on Listopad 1, 2015

Pomnik Żołnierzy poległych w Bitwie pod Barakiem

 

Znicze zapłonęły wczoraj i dziś na miejscach kryjących prochy naszych bliskich. Ozdobiły je kwiaty. Ognie pamięci będą płonąć i jutro w Dzień Zaduszny. Wielu z nas śpieszyło aby zapalić światła na grobach żołnierzy, znicze zapalone zostały także w miejscach pamięci narodowej i przy przydrożnych kapliczkach.

Skromne światła pamięci zapłonęły w Parku Niepodległości i przy Pomniku zwieńczonym Orłem, a upamiętniającym obrońców polskich granic Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. W podstawie pomnika umieszczona jest ziemia z pól bitewnych oraz mogił żołnierzy KOP, w tym z grobu dowodzącego polskimi oddziałami w bitwie pod Barakiem ppłk. Przemysława Nakoniecznikoffa.

27 października 1924 roku na wschodniej granicy Polski służbę graniczną rozpoczęły pierwsze trzy brygady Korpusu Ochrony Pogranicza. Głównym zadaniem KOP była ochrona granic RP przed atakami sowieckich bojówek. Pierwszym dowódcą KOP-u był generał dywizji Henryk Odrowąż-Minkiewicz, który potem został zamordowany w Katyniu.. Ostatnią bitwę żołnierze Zgrupowania KOP stoczyli z Armią Czerwoną 1 października 1939 roku. Pododdział żołnierzy KOP brał udział w Bitwie pod Kockiem 3-4 października 1939 roku. Kres formacji nastąpił wiec w wyniku agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę ,i utraty niepodległości.

Żołnierze KOP-u z Podola walczyli w Bitwie pod Barakiem na Ziemi Szydłowieckiej. Wielu z nich wraz z żołnierzami Wojska Polskiego poległo w tym boju i prochy ich spoczywają na szydłowieckim cmentarzu. Nad grobami, kryjącymi szczątki 128 żołnierzy, wartę honorową  zaciągnęli strzelcy ze Związku Strzeleckiego. W czasie wypominek w procesji na cmentarz parafialny, modlono się za obrońców Polski i za ofiary wojny.