2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Znicz 2014

by Bartosz Kaluga on Październik 29, 2014

Od 31 października do 3 listopada rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz 2014”. W tych ogólnopolskich działaniach biorą również udział policjanci z Szydłowca . Nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie większa liczba funkcjonariuszy niż zwykle. Policjanci patrolować będą rejony cmentarzy oraz te miejsca, gdzie natężenie ruchu będzie największe w tym główne szlaki komunikacyjne w naszym rejonie jakimi są krajowa siódemka i droga wojewódzka W-727

Jednym z głównych zadań funkcjonariuszy pełniących służbę, zwłaszcza w rejonie cmentarzy będzie zapewnienie wszystkim pomocy w bezpiecznym dotarciu do celu. Wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne policjanci będą kierować ruchem drogowym. Należy więc bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem oraz znaków drogowych pamiętając, że w tych dniach w wielu miejscach możne zostać zmieniona organizacja ruchu.

 Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą:

  • pomagać w bezpiecznym przemieszczaniu się wszystkich uczestników ruchu drogowego
  • reagować na wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym, które są przyczynami zdarzeń drogowych
  • reagować na wykroczenia popełnianie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów
  • eliminować z ruchu pojazdy niesprawne technicznie
  • egzekwować przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci
  • kontrolować zasadność poruszania się po drogach pojazdów  o DMC pow. 12 ton

Święto zmarłych to czas gdy wiele osób przemieszcza się na duże odległości samochodami.  Pamiętajmy, że jest to już okres wcześnie zapadającego zmroku i niekorzystnych warunków atmosferycznych.  By bezpiecznie podróżować  warto pomyśleć o zapewnieniu sobie, swoim najbliższym i wszystkim innym maksimum bezpieczeństwa.

By to zrobić niezbędny jest zdrowy rozsądek i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

  •  należy dostosować prędkość do panujących warunków drogowych, zachować właściwy odstęp pomiędzy pojazdami. Pamiętajmy o wcześniej zapadającym zmroku.
  • sprawdzić stan techniczny pojazdu, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się w dłuższą drogę
  • zwracać  uwagę na znaki drogowe, które w wielu miejscach będą informowały o zmianie organizacji ruchu
  • szczególną uwagę zwrócić na przemieszczających się pieszych

Pamiętajmy, że pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji Znicz mazowiecka drogówka będzie prowadzić też działania „Bezpieczni po zmroku”, sprawdzając czy piesi i rowerzyści poruszający się po drogach używają elementów odblaskowych i prawidłowego oświetlenia.