2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Zjedźmy z autostrady – oglądajmy Polskę

by Bartosz Kaluga on Marzec 20, 2018

Autostradą lub drogą ekspresową podróżujemy szybko, ale omijamy wszystkie ciekawe miejsca. Jeżeli jedziemy na urlop, to nie warto się spieszyć. Zjeżdżając z drogi możemy zobaczyć wiele atrakcji.

Autostrady i drogi ekspresowe spowodowały, że Polska „skurczyła” się a czasy przejazdu na dłuższych trasach skróciły się nawet o kilka godzin. Ze Śląska na zachodnie wybrzeże Bałtyku można dojechać nawet w siedem godzin. Jednak taką trasę pokonujemy z przerwami na postoje, posiłki, odpoczynek, stając na stacjach benzynowych lub miejscach obsługi podróżnych. Możemy jednak uczynić tę podroż bardziej atrakcyjną, zjeżdżając czasem z trasy szybkiego ruchu. Jesli musimy zrobić przerwę w podróży, to zróbmy to w bardziej atrakcyjnym miejscu.

Podróżując ze Śląska nad morze, jedną z przerw możemy zrobić w Świebodzinie i zatrzymać się w pobliżu figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Wygodny, bezpłatny parking w pobliżu figury, bezpłatne zwiedzanie, a sam pobyt pod figurą daje wrażenie o ogromie tej budowli. Jesli mamy czas, możemy pospacerować po rynku w Świebodzinie i zrobić pamiątkowe zdjęcie na ławeczce Czesława Niemena. Możemy również pojechać dalej, do Łagowa.

Łagów jest bardzo starą miejscowością o trzynastowiecznym rodowodzie, obecnie jest to atrakcyjna miejscowość turystyczna z dwoma jeziorami i wieloma ośrodkami turystycznymi. Największą atrakcja Łagowa jest dobrze zachowany XIV wieczny zamek Joannitów zbudowany na wzgórzu w przesmyku między jeziorami, w miejscu z naturalnymi walorami obronnymi. Zamek w kolejnych wiekach był rozbudowywany i umacniany, a w posiadaniu Joannitów było do 1810 roku, kiedy król Prus skasował zakony. Zamek zbudowany jest z cegły i otynkowany, a nad zamkiem góruje wysoka wieża. Warto wejść na wieżę i podziwiać widoki na jeziora i okolicę. Blisko zamku są dwie bramy miejskie i kilka innych atrakcji, na które jednak trzeba więcej czasu (o zamku i atrakcjach w Łagowie – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/).

Wyjeżdżając z Łagowa, możemy skierować się do Opactwa Cystersów w Gościkowie-Paradyżu. Dawniejszy klasztor jest obecnie siedzibą wyższego Seminarium Duchownego, a klerycy bardzo chętnie oprowadzają zwiedzających po miejscach, które są udostępnione. Warto wcześniej zadzwonić i potwierdzić wizytę, by obejrzeć muzeum i wnętrze kościoła. Jesli czas pozwoli, możemy zajechać do Międzyrzecza, aby obejrzeć ruiny zamku oraz muzeum w dawnym budynku starostów międzyrzeckich z ciekawymi wystawami. Ciekawostka – zamek w Międzyrzeczu powstał na polecenie Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. Niedaleko Międzyrzecza jest ciekawostka militarna, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony. Podziemne trasy turystyczne są w Pniewie koło Międzyrzecza i w Boryszynie (tzw. Pętla Boryszyńska). Każda trasa ma kilka wariantów długości, więc można tam spędzić sporo czasu. Kurtka albo swetr będzie przydatny, ponieważ pod ziemią jest ok. 10-12 stopni Celsjusza.

Jadąc nad morze, raczej nie zdążymy odwiedzić wszystkich tych atrakcji, więc może warto przewidzieć nocleg w tych okolicach. Jeśli zanocujemy, to mamy szansę odwiedzić Lubniewice, kolejna miejscowość wypoczynkowa nad jeziorami, znaną z filmu o Michalinie Wisłockiej. W Lubniewicach powstał Park Miłości z rzeźbami poświęconymi Michalinie Wisłockiej i jej pobytowi w tym mieście. Największą atrakcją Lubniewic są dwa pałace rodziny von Waldow z początku XIX i XX wieku, na razie nieudostępnione do zwiedzania (więcej o lubniewickich pałacach – https://discover.pl/palac-w-lubniewicach/). W okolicy jest bardzo ciekawy pałac w Gliśnie, czynny jako ośrodek szkolenia rolniczego. Zachowany w dobrym stanie, odrestaurowana sala balowa, a sam pałac ma kształt bardzo wydłużonego prostokąta.

Nieco dalej od głównej trasy jest Park Narodowy „Ujście Warty”, w którym główną atrakcją są rozlewiska i ptaki. To miejsce na kilkukilometrowe spacery, podziwianie ptaków i oczywiście fotografowanie. A po drodze, jakże by inaczej, w Słońsku można obejrzeć ruiny zamku Joannitów. Jeśli starczy czasu, niedaleko w Kostrzynie jest do obejrzenia twierdza i Stary Kostrzyn – miasto, po którym zostały tylko ulice.

To nie wszystkie atrakcje w tych okolicach, ale warto je poznać, część w drodze nad morze, pozostałe w drodze powrotnej.