2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Zeznanie podatkowe – pamiętaj o ulgach!

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 1, 2015

Już niecały miesiąc został na rozliczenie podatku. Wypełniając PIT pamiętajcie o odliczeniu ulg podatkowych. Dla przypomnienia, przedstawiamy jakie ulgi i komu przysługują.

Ulga na dzieci

Jest to najczęściej wykorzystywana ulga przez polskich podatników. Przysługuje każdemu kto wychowuje dziecko, również po 18. roku życia (do 25. roku), jeżeli dziecko wciąż się uczy. W tym roku zaszły pewne zmiany w uldze na dzieci. Nie jest już limitowana wysokością podatku, ale sumą podatku i składek na ubezpieczenia, dzięki czemu większa liczba rodzin może odliczyć pełną kwotę ulgi. Zmiany są szczególnie korzystne dla rodzin z niskimi dochodami.

Ulga za internet

Od 2013 roku przysługuje jedynie dwa lata z rzędu. W tym roku mogą z niej skorzystać tylko ci podatnicy, którzy nie korzystali z odliczenia wydatków za internet w poprzednich latach lub rok temu skorzystali po raz pierwszy.

Ulga rehabilitacyjna

Przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności lub ich opiekunom. Lista wydatków, które można odliczyć w ramach tej ulgi obejmuje między innymi lekarstwa, sprzęt rehabilitacyjny, dostosowanie mieszkania do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, dojazd do ośrodków leczenia, a także tłumacza migowego, czy psa przewodnika.

Ulga za darowizny

Przepisy umożliwiają odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego, na cele kościelne oraz darowiznę krwi. W tym ostatnim przypadku 1 litr krwi lub osocza jest przeliczany na 130 zł.

Ulga abolicyjna

Dotyczy dochodów z zagranicy. Przeznaczona jest dla podatników, którzy pracowali w państwie, z którego podatek oblicza się metodą proporcjonalnego odliczenia. Należy do nich między innymi Holandia, Dania i USA.

Opodatkowanie z małżonkiem

Ze wspólnego opodatkowania mogą skorzystać małżonkowie, którzy przez cały 2014 rok mieli wspólność majątkową. Taki sposób opodatkowania jest szczególnie korzystny w przypadku, w którym istnieje duża rozbieżność dochodów małżonków oraz w sytuacji, w której tylko jeden z małżonków uzyskał dochód.

Opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Przywilej ten przysługuje podatnikom, którzy przynajmniej przez część roku samotnie wychowywali dziecko. Chodzi tutaj o faktyczne samotne rodzicielstwo, a nie stan cywilny. Z ulgi nie powinni zatem korzystać rodzice, którzy wychowują dziecko wspólnie z partnerem/partnerką, z którym są w związku nieformalnym. Rozliczenie podatku jako osoba samotnie wychowująca dziecko to zwykle zysk w wysokości co najmniej 556 zł.

Jak szybko się rozliczyć? Programem do rozliczania PIT.

Zachęcamy do rozliczania podatku przez internet, za pomocą specjalnego programu. Program taki znacznie ułatwi wypełnienie zeznania, ponieważ wykona wszystkie obliczenia rachunkowe, podpowie który formularz wybrać oraz które rubryki wypełnić. Bezpłatny program oraz wszelkie informacje na temat rozliczenia podatku przez internet oferuje portal www.RozliczeniePIT.pl.