2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Zbiórka krwi zakończona!

by on Sierpień 23, 2013

Dnia 22 sierpnia na płycie Rynku Wielkiego w Szydłowcu już od samego rana zbierała się grupa pierwszych dawców krwi. Przez kilka godzin zarejestrowało się około 70 chętnych, z czego 44 pośród nich oddało krew. W sumie uzbierano prawie 20 litrów krwi, z których 2 litry przeznaczono dla chorej mieszkanki Szydłowca. Podczas tej zbiórki wszyscy przybyli mogli dodatkowo zbadać sobie poziom  cukru.

Warto podkreślić, że mija już pięć lat od kiedy mieszkańcy Szydłowca mają możliwość oddawania krwi w mobilnym punkcie przyjeżdżającym do naszego miasta. Przez te kilka lat liczba dawców krwi znacznie się zwiększyła. W 2008 roku oddano 5,5 litra krwi, w 2010 – 15,5 litra. Natomiast w 2011 już 38 litrów, a w 2012 rekordowe jak do tej pory 84 litry krwi. W tym roku tylko do czerwca zostały oddane już 72 litry krwi.

Z tej właśnie okazji do miasta przyjechali specjalni goście Dyrektor Dyrektor RCKiK w Radomiu – Pan Józef Waniek oraz Pani Kierownik Działu SPiM RCKiK Radom Pani Katarzyna Żelewska-Bernat  nie zabrakło także Burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego oraz Proboszcza Parafii św Zygmunta Ks. Adama Radzimirskiego którzy czynnie włączają się do promowania idei honorowego krwiodawstwa.

Za każdym razem kiedy ambulans przyjeżdża do Szydłowca Jerzy Gawor, wiceprezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, czuwa nad tym, aby każdy oddający otrzymał symboliczny upominek. W tym roku dzięki wielu staraniom pozyskał ponad 50 sponsorów. Chciałbym za pośrednictwem Portalu Szydłowieckiego podziękować wszystkim, którzy zawsze chętnie nas wspierają w akcji i łączą się z potrzebującymi – powiedział Jerzy Gawor. Na zakończenie zbiórki krwi, dawcy mogli wziąć udział w losowaniu nagród takich jak m.in. rower, po którym osłodzono im dzień małym poczęstunkiem w gronie doborowego towarzystwa dawców krwi i organizatorów akcji.

Tekst i zdjęcia: A.Gawor