2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

W Jastrzębiu zebrano 22 litry krwi dla małej Julki i Darka Stąpora

by Marek Sokołowski on Lipiec 29, 2014

W niedzielę 27 lipca w gminie Jastrząb odbyła się zbiórka krwi dla małej Julki oraz Dariusza Stąpora. Podczas tej zbiórki zebrano aż 22 litry krwi. Niewątpliwie jest to zasługa 47 krwiodawców, którzy zdecydowali się w tym dniu oddać krew, ale też organizatorów, którzy po raz kolejny pokazali, że można zrobić coś dobrego dla ogółu nie zważając na to co dzieje się wokół nas.

 

Stowarzyszenie Krwiodawców Ziemi Szydłowieckiej może pochwalić się już rekordową jak do tej pory ilością zebranej krwi w tym roku. Jest to 100 litrów tego cennego daru, a przecież kolejne zbiórki przed nami. W przyszłą niedzielę autokar zawita do naszego miasta. Zbiórka odbywać się będzie w godz. 9:00-14:00 na targowicy miejskiej w Szydłowcu przy ulicy Strażackiej. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby i mogli pomóc w tak szczytnym celu jakim jest zbiórka krwi.

W czasie wakacji zapotrzebowanie na krew wzrasta, a właśnie w tym okresie zgłasza się znacznie mniej dawców. Brak krwi w okresie letnim jest też związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem ze strony szpitali. Okres wakacyjny wiąże się zwykle z większą liczbą wypadków komunikacyjnych, a upały wpływają na pogorszenie stanu zdrowia osób z chorobami serca i układu krążenia.

Dla chętnych , którzy chcieli by po raz pierwszy wziąć udział w tak ważnej akcji przypominamy: Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i cieszy się dobrym zdrowiem. Zgłaszając się do oddania krwi trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty.

W dniu oddania krwi należy zjeść obfite śniadanie i wypić dużą ilość płynów. Na dzień przed zabiegiem należy natomiast powstrzymać się m.in. od spożywania alkoholu i zażywania niektórych leków.