2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Zatrucie czadem – profilaktyka

by Bartosz Kaluga on Maj 27, 2016

Każdego roku w Polsce przynajmniej kilkadziesiąt osób umiera na skutek zatrucia czadem. OSP (Ochotnicza Straż Pożarna) oraz PSP (Państwowa Straż Pożarna) ostrzegają, że najczęstszą przyczyną tego typu wypadków jest niewłaściwy stan urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych. Instytucje te nawołują do regularnego sprawdzania stanu tych instalacji – podstawowa troska o bezpieczeństwo w pomieszczeniach, w których zachodzi proces spalania może zapobiec prawdziwej tragedii.

Czym jest czad?

Czad, czyli tlenek węgla, jest bezwonnym i bezbarwnym gazem, który jest dla człowieka niezwykle niebezpieczny i toksyczny. Ze względu na jego właściwości jest on także niezwykle trudny do wykrycia – jego zarejestrowanie w powietrzu wymaga użycia specjalistycznych przyrządów. Z tego względu bardzo często dochodzi do sytuacji, w których udzielenie pomocy na czas nie jest możliwe – wdychany tlenek węgla bowiem dość szybko łączy się z hemoglobiną zawartą w ludzkiej krwi i blokuje dostęp tlenu do tkanek i narządów, prowadząc do śmierci przez niedotlenienie. Ryzyko zatruć znacznie zwiększa się w sezonie w zimowym, kiedy to częściej korzysta się z gazowych piecyków i innych urządzeń grzewczych.

Jakie są przyczyny zatruć?

Niekontrolowane ulatnianie się gazu najczęściej wynika z niesprawności urządzeń grzewczych, takich jak domowe piecyki i przewody kominowe. Zatrucie może być również skutkiem nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia, w którym zainstalowano tego typu system. Czasem wina może również leżeć pośrednio po stronie poszkodowanego, gdy powodem zaczadzenia jest zaklejenie lub zasłonięcie kratki wentylacyjnej bądź też odcięcie dopływu tlenu do pomieszczenia w inny, świadomy sposób. Przypadki zatrucia, ze względu na niewielką powierzchnię pomieszczenia oraz częsty brak okna, najczęściej zdarzają się w łazienkach.

Jak zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla?

Straż pożarna nawołuje przede wszystkim do tego, aby regularnie kontrolować stan urządzeń grzewczych w budynku oraz dbać o czystość i szczelność przewodów kominowych. Wszystkie tego typu sprzęty należy stosować zgodnie z instrukcją producenta oraz unikać samowolnych ich przeróbek i samodzielnego montowania instalacji bez fachowej wiedzy. Należy również regularnie sprawdzać, czy ciąg powietrza w kominie jest prawidłowy i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń, w których zachodzi proces spalania. Pod żadnym pozorem nie należy zasłaniać ani zaklejać kratek wentylacyjnych – dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń, w których nie ma okien. Tego typu miejsca należy często wietrzyć i zapewnić w nich odpowiednią wymianę powietrza. Nawet niewielkie rozszczelnienie okien czy drzwi może okazać się niezwykle pomocne w sytuacji, w której dochodzi do ulatniania się gazu! Warto także zaopatrzyć się także w specjalne czujniki, które potrafią w porę ostrzec przed zagrożeniem i wykryć nawet niewielkie stężenie gazu w powietrzu.

Zatrucie tlenkiem węgla – pierwsza pomoc

Pierwszymi objawami zatrucia są zazwyczaj bóle głowy, wymioty oraz senność, które przy dłuższym wdychaniu substancji mogą doprowadzić do śpiączki lub śmierci. Nie warto więc ich ignorować! W przypadku odczucia tego typu dolegliwości należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, a także udać się do lekarza i sprawdzić stan instalacji grzewczych. Przy cięższych zatruciach należy niezwłocznie usunąć ofiarę z pomieszczenia, w którym ulatnia się gaz, a następnie przewieźć ją do najbliższego szpitala lub wezwać pomoc medyczną (999 lub 112) oraz straż. W przypadku, gdy poszkodowana osoba nie oddycha, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie i masaż serca. W tej trudnej sytuacji warto zachować zimną krew i nie wpadać w panikę, gdyż odpowiednio udzielona pomoc może uratować czyjeś zdrowie lub życie.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/ .