2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Zatańczą na Rynku i na Lednicy

by Bartosz Kaluga on Maj 8, 2015

Podobnie jak w latach ubiegłych również i w tym roku cała Polska zatańczy dla Jana Pawła II. Wszystko za sprawą akcji organizowanej w przeddzień urodzin św. Papieża przez młodzież lednicką na terenie całego kraju. Tradycyjnie już taniec zagości również na szydłowieckim Rynku.

– To już czwarta edycja tańca dla Jana Pawła II. Z dumą mogę powiedzieć, że byliśmy jednymi z prekursorów tej akcji w Polsce, bowiem Szydłowiec był jednym z pierwszych miast, które wspólnie z Lednicą zaczęły organizować tę akcję – mówi Przemysław M. Duda  – Prezes Fundacji Strefa JP2 i Ambasador Lednicki.

Głównym zadaniem akcji jest uczczenie pamięci św. Jana Pawła II, który zawsze cieszył się z autentyczności i otwartości młodych ludzi. To także sposób na zaprezentowania tematyki i promowania odbywającego się rokrocznie w pierwszą sobotę czerwca Spotkania Młodych Lednica2000 u źródeł chrzcielnych Polski.

Spotkanie pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia odbędzie się już po raz 19.  To największe wydarzenie religijne w Polsce – co roku w pierwszą sobotę czerwca gromadzi dziesiątki tysięcy młodych ludzi z kraju i zagranicy. Spotkaniom patronował Jan Paweł II, a po nim kolejni papieże. Tym razem pielgrzymi rozważać będą hasło: „W imię Ducha Świętego”.

„Ponad dwadzieścia lat temu w Częstochowie Święty Jan Paweł II wyciągnął nad nami ręce i przekazał nam Ducha Świętego, bierzmując symbolicznie młodzież całego świata. Pragniemy ten gest powtórzyć i odnowić. Papież Franciszek włoży ręce na naszych biskupów, a co z kolei na zgromadzonych nad Lednicą kapłanów. Kapłani przekażą Ducha Świętego młodzieży. Gest nałożenia rąk będzie wielkim i czytelnym znakiem umocnienia i posłania” – mówi ojciec Jan Góra.

Twórca lednickich spotkań nawiązuje w ten sposób, do Światowych Dni Młodzieży, które w 1991 roku – na początku wolnej Polski – odbyły się w Częstochowie z udziałem Jana Pawła II. Tegoroczna Lednica będzie zaś jednym z etapów przygotowań do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie z papieżem Franciszkiem.

Również i w naszej Ambasadzie ruszyliśmy z przygotowaniami do tegorocznego spotkania. Podobnie jak w minionych latach, również w czasie tegorocznego Spotkania będziemy na Polach Lednickich służyć tańcem, dlatego też zapraszamy wszystkich tancerzy do wspólnego wyjazdu. Za nami pierwsze spotkanie i pierwsza próba. Spotykamy się jednak systematycznie, aby być dobrze przygotowanymi do wyjazdu. Najbliższe terminy spotkań to: 16 i 23 maja br. o godzinie 18.30 w Strefie JP2 – Centrum Młodych w Szydłowcu (ul. Zakościelna 13 – wejście od ul. Kamiennej).

Ponadto, tradycyjnie już, 17 maja odbędzie się na szydłowieckim Rynku o godz. 11.15 Fishmob, czyli taniec lednicki dla Jana Pawła II w przeddzień jego urodzin.

Więcej informacji można znaleźć również na plakatach, u młodzieży lednickiej oraz na facebook.com/szydlowiecnalednicy.

Paula Mikulska
rzecznik prasowy Strefy JP2