2022-01-29

Imieniny:

Zaproszenie na szydłowiecki Orszak Trzech Króli

by Marek Sokołowski on Styczeń 2, 2016

Trwają ostatnie przygotowania do II Szydłowieckiego Orszaku trzech Króli. Organizatorzy serdecznie zapraszają całe rodziny do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które tworzy nową kulturę i tradycje jasełkową w naszym mieście. W związku z II Szydłowieckim Orszakiem Trzech Króli organizatorzy informują, że 6 stycznia 2016 r. już od godziny 6  rano będą zamknięte ulice: Radomska, Kielecka, Kamienna, Zakościelna i Rynek Wielki. Poniżej można zapoznać się z programem imprezy.

10.30  Msza Święta w kościele św. Zygmunta-celebruje i homilię wygłasza bp. Piotr Turzyński.

Od 10 .00 do 11.30- konkurs na strój orszakowy ( indywidualny i rodzinny) – zakład fotograficzny. Rynek Welki.

Od 10.00 – ustawianie zwierząt  wokół szopki (zwierzęta z Bałtowa)

11.00- ustawianie się orszaku na ul. Kieleckiej (barwny korowód dzieci ze szkół, zespół artystyczny Zakrzewianki w strojach szlacheckich, 6 jeźdżcow na koniach w przebraniach historycznych, chiński smok, bębniarze , szczudlarze )

11.30- przywitanie gości i prezentacja orszaku- przemarsz z ul Kieleckiej na Rynek Wielki

            Scenka 1- Rynek Wielki

Wymarsz orszaku  ulicami Rynek Wielki  i Radomską

Podczas przejścia ulicą Radomską

(ulica udekorowana sceny na balkonach z aniołami i pasterzami)

Scenka 2- Plac Marii Konopnickiej obok Starostwa Powiatowego

Scenka 3 – ul. Garbarska

Scenka 4  i 5 – obok Zamku

Scena 6 i 7 – na Rynku – pokłon 3 Króli

Błogosławieństwo ewangeliarzem Biskupa Piotra

 Przejście Świętej Rodziny do szopki (wokół żywe zwierzęta)

Kolędowanie – kawa herbata i degustacja ciasteczek orszaczków

13.45 – Msza Święta

Informacje dla uczestników i przybywających  spoza Szydłowca

W związku z II Szydłowieckim Orszakiem Trzech Króli informujemy, że 6 stycznia 2016 r. od godziny 6  rano zostaną zamknięte ulice: Radomska,Kielecka, Kamienna, Zakościelna i Rynek Wielki.

Prosimy o nieustawianie samochodów na trasie przemarszu orszaku, zwłaszcza na ulicy Kieleckiej i Radomskiej.

Należy się liczyć z czasowym zamknięciem ulic, którymi będzie maszerował orszak między 11.00 a 14.00 tj. ulic: Zamkowa, Sowińskiego, Kąpielowa i dróg dojazdowych.

Wszystkich gości prosimy o korzystanie z parkingów wzdłuż ulic: Wschodniej, Kościuszki obok parku, Bankowej, Folwarcznej/obok zalewu, oraz w rejonie dworca PKS.

Informacje o Orszaku

W przygotowaniach tegorocznego Orszaku uczestniczyło 5 zakładów krawieckich. Z kilkuset metrów materiału uszyto stroje rycerskie dla ponad setki dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 , zespołu szkól Jana Pawła II i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Szydłowcu. Centrum Kształcenia Zawodowego z Szydłowca pod kierunkiem dyrektora Sławomira Drabika i nauczycieli zawodu wraz z młodzieżą przygotowało: miecze, tarcze i dzidy.

Scenografem Orszaku jest pani mgr Bogusława Ruszewska, jej autorstwa jest większości projektów najważniejszych strojów i projekt ponad 10 metrowego  chińskiego smoka ( na zdjęciu), który będzie niesiony przez młodzież. Barwne widowisko podzielone jest na tematyczne sceny prezentowane przez uczniów szydłowieckich szkół podstawowych i gimnazjów. Do całości należy dodać profesjonalną oprawę muzyczną pomagającą we wspólnym śpiewie kolęd.

W orszaku przy szopce ustawione będą żywe zwierzęta ( osiołek, egzotyczne owce, alpaka , a także drobne, domowe takie jak kaczki czy króliki) a w orszaku wezmą udział konie ze stadnin w Lesiowie i Jastrzębia, a także zespół artystyczny Zakrzewianki.

Orszak poprzedzi  Msza św. o godzinie 10.30 pod przewodnictwem Biskupa Piotra Turzyńskiego.  Wymarsz Orszaku o godzinie 11.30. Orszak przejdzie ulicami: Kielecką, Rynek, Radomską, Zamkową i Sowińskiego. Punkt kulminacyjny ok. 13.00 to pokłon Trzech Króli przed Nowonarodzonym i Świętą Rodziną.

 Na zakończenie  odbędzie się kolędowanie oraz degustacja ciasteczek orszakowych z gorącym napojem na Rynku Wielkim w Szydłowcu.