2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Zaproszenie na szydłowiecki Orszak Trzech Króli

by Marek Sokołowski on Styczeń 2, 2016

Trwają ostatnie przygotowania do II Szydłowieckiego Orszaku trzech Króli. Organizatorzy serdecznie zapraszają całe rodziny do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które tworzy nową kulturę i tradycje jasełkową w naszym mieście. W związku z II Szydłowieckim Orszakiem Trzech Króli organizatorzy informują, że 6 stycznia 2016 r. już od godziny 6  rano będą zamknięte ulice: Radomska, Kielecka, Kamienna, Zakościelna i Rynek Wielki. Poniżej można zapoznać się z programem imprezy.

10.30  Msza Święta w kościele św. Zygmunta-celebruje i homilię wygłasza bp. Piotr Turzyński.

Od 10 .00 do 11.30- konkurs na strój orszakowy ( indywidualny i rodzinny) – zakład fotograficzny. Rynek Welki.

Od 10.00 – ustawianie zwierząt  wokół szopki (zwierzęta z Bałtowa)

11.00- ustawianie się orszaku na ul. Kieleckiej (barwny korowód dzieci ze szkół, zespół artystyczny Zakrzewianki w strojach szlacheckich, 6 jeźdżcow na koniach w przebraniach historycznych, chiński smok, bębniarze , szczudlarze )

11.30- przywitanie gości i prezentacja orszaku- przemarsz z ul Kieleckiej na Rynek Wielki

            Scenka 1- Rynek Wielki

Wymarsz orszaku  ulicami Rynek Wielki  i Radomską

Podczas przejścia ulicą Radomską

(ulica udekorowana sceny na balkonach z aniołami i pasterzami)

Scenka 2- Plac Marii Konopnickiej obok Starostwa Powiatowego

Scenka 3 – ul. Garbarska

Scenka 4  i 5 – obok Zamku

Scena 6 i 7 – na Rynku – pokłon 3 Króli

Błogosławieństwo ewangeliarzem Biskupa Piotra

 Przejście Świętej Rodziny do szopki (wokół żywe zwierzęta)

Kolędowanie – kawa herbata i degustacja ciasteczek orszaczków

13.45 – Msza Święta

Informacje dla uczestników i przybywających  spoza Szydłowca

W związku z II Szydłowieckim Orszakiem Trzech Króli informujemy, że 6 stycznia 2016 r. od godziny 6  rano zostaną zamknięte ulice: Radomska,Kielecka, Kamienna, Zakościelna i Rynek Wielki.

Prosimy o nieustawianie samochodów na trasie przemarszu orszaku, zwłaszcza na ulicy Kieleckiej i Radomskiej.

Należy się liczyć z czasowym zamknięciem ulic, którymi będzie maszerował orszak między 11.00 a 14.00 tj. ulic: Zamkowa, Sowińskiego, Kąpielowa i dróg dojazdowych.

Wszystkich gości prosimy o korzystanie z parkingów wzdłuż ulic: Wschodniej, Kościuszki obok parku, Bankowej, Folwarcznej/obok zalewu, oraz w rejonie dworca PKS.

Informacje o Orszaku

W przygotowaniach tegorocznego Orszaku uczestniczyło 5 zakładów krawieckich. Z kilkuset metrów materiału uszyto stroje rycerskie dla ponad setki dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 , zespołu szkól Jana Pawła II i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Szydłowcu. Centrum Kształcenia Zawodowego z Szydłowca pod kierunkiem dyrektora Sławomira Drabika i nauczycieli zawodu wraz z młodzieżą przygotowało: miecze, tarcze i dzidy.

Scenografem Orszaku jest pani mgr Bogusława Ruszewska, jej autorstwa jest większości projektów najważniejszych strojów i projekt ponad 10 metrowego  chińskiego smoka ( na zdjęciu), który będzie niesiony przez młodzież. Barwne widowisko podzielone jest na tematyczne sceny prezentowane przez uczniów szydłowieckich szkół podstawowych i gimnazjów. Do całości należy dodać profesjonalną oprawę muzyczną pomagającą we wspólnym śpiewie kolęd.

W orszaku przy szopce ustawione będą żywe zwierzęta ( osiołek, egzotyczne owce, alpaka , a także drobne, domowe takie jak kaczki czy króliki) a w orszaku wezmą udział konie ze stadnin w Lesiowie i Jastrzębia, a także zespół artystyczny Zakrzewianki.

Orszak poprzedzi  Msza św. o godzinie 10.30 pod przewodnictwem Biskupa Piotra Turzyńskiego.  Wymarsz Orszaku o godzinie 11.30. Orszak przejdzie ulicami: Kielecką, Rynek, Radomską, Zamkową i Sowińskiego. Punkt kulminacyjny ok. 13.00 to pokłon Trzech Króli przed Nowonarodzonym i Świętą Rodziną.

 Na zakończenie  odbędzie się kolędowanie oraz degustacja ciasteczek orszakowych z gorącym napojem na Rynku Wielkim w Szydłowcu.