2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

Zapraszamy na „Mazel Tow”!

by Marek Sokołowski on Maj 20, 2013

Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zaprasza na VII Dzień Kultury Żydowskiej „Mazel Tow”. Impreza odbędzie się w dniach 25 i 26 maja br. w Szydłowcu. Program „Mazel Tow” podzielony został w tym roku na dni.

SOBOTA – W sobotę 25 maja od godziny 20.00 w Restauracji Hacienda przy ulicy Radomskiej 30 rozpocznie się dancing „Lata 20 – Lata 30”. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy przy największych przebojach okresu międzywojennego takich jak – „Ty nie zapomnisz mnie” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”. W przytulnych i niezwykle nastrojowych salach szydłowieckiej Haciendy będzie można poczuć klimat przedwojennych lokali przy muzyce serwowanej przez Maćka Kapturskiego. Bilet na dancing to jedyne 5 zł/osoby, ale dla osób które tego wieczora przybędą do Haciendy w strojach charakterystycznych dla lat dwudziestolecia międzywojennego – WSTĘP GRATIS!

NIEDZIELA – W niedzielę 26 maja od godziny 15.00 – również  w Restauracji Hacienda – rozpoczną się „Warsztaty kulinarne dla dzieci” z kuchni żydowskiej. Warsztaty kierowane są do najmłodszych mieszkańców Szydłowca w wieku od 5 lat. Razem z naszą szydłowiecką blogerką Mariolą Grzędą przygotowywać będą żydowskie ciasteczka dla mam z okazji ich święta, które przypada właśnie 26 maja.

Od 18.00 na szydłowieckim Zamku zaplanowany jest Spektakl muzyczny Teatru „U Radziwiłła” pt. „Co nam zostało z tamtych lat…” . Tradycyjnie już młodzi aktorzy przygotowali specjalnie na ten dzień przedstawienie. Tym razem proponują sentymentalną podróż do cudownych dni, w których królowały piosenki Władysława Szpilmana, Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Andreja Własta i Mariana Hemara, rozbrzmiewały głosy Adama Astona, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej, bawiły do łez skecze kabaretów Qui pro Quo, Zielony Balonik czy Morskie Oko.

Od godz. 20.00 także na zamku, rozpocznie się koncert kapeli klezmerskiej DI KUZINE z Lublina. Zespół powstał w 2005 roku, a tworzy go trzech młodych absolwentów szkół muzycznych, których łączy zamiłowanie i pasja do muzyki żydowskiej. Repertuar zespołu nawiązuje do muzyki tradycyjnej – muzyki charakterystycznej, a jednocześnie wielowątkowej muzycznie i tematycznie ze względu na wpływy wielu kultur i tradycji innych narodów wśród których wzrastali jej twórcy. Muzyki bardzo tanecznej i żywiołowej, a zarazem przepełnionej liryzmem, śpiewnej i melancholijnej. Wszystkie utwory opatrzone są ich własną aranżacją. Można odnaleźć w nich wpływy zarówno orientalne, jak i elementy folkloru europejskiego a także muzyki współczesnej i jazzu. Koncert zrealizowany pod patronatem Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Po koncercie nastąpi degustacja tradycyjnych potrwa kuchni żydowskiej przygotowanych przez szydłowieckich restauratorów.

VII Dzień Kultury Żydowskiej „MAZEL TOW” realizowany przy współpracy z Restauracją HACJENDA , Fundacją Rodziny Nissenbaumów oraz blogiem „Kulinarne pyszności Molki”.

Imprezę wspierają finansowo : Firma PPUiH ARIS, Firma ARWI- Artur Podsiadły, Marek Plewa, Stacja Kontroli Pojazdów – Paweł Górlicki, Biuro Rachunkowe BILANS – Magdalena Klepaczewska, Firma JARBUR Eurochem.

Patronat medialny : PORTAL SZYDŁOWIECKI – Informacje z Ziemi Szydłowieckiej