2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Zapowiedź prelekcji o Krzysztofie Szydłowieckim

by Bartosz Kaluga on Marzec 18, 2014

3 kwietnia 2014 roku o godzinie 18.00 w Centrum Biblioteczno-Multimedialnym odbędzie się zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu prelekcja pt. „Krzysztof Szydłowiecki – ostatni z rodu”. Będzie to już  trzecie spotkanie w zaplanowanym cyklu odczytów „Okruchy historii”. Serdecznie zapraszamy na kolejną historyczną prelekcję.

1-il. 11 Krzysztof Szydłowiecki

Podobizna Krzysztofa Szydłowieckiego na miniaturze Stanisława Samostrzelnika z Liber genesoes illustris Familiae Shidlovicae

Krzysztof Szydłowiecki był ostatnim przedstawicielem rodu założycieli  Szydłowca, towarzyszem młodości Zygmunta Starego, a później znaczącą osobistością na arenie polityki krajowej i zagranicznej.  Jego karierę w renesansowej Polsce można nazwać błyskotliwą: wojewoda i kasztelan krakowski, podkanclerzy, a w końcu kanclerz wielki koronny. Jako zaufany wysłannik posłował na Węgrzech i w Czechach, a od cesarza Maksymiliana I  jako pierwszy Polak uzyskał tytuł barona. W oczach potomnych może się jednak wydawać postacią co najmniej kontrowersyjną.

Wszystkich miłośników historii regionalnej, zapraszamy 3 kwietnia 2014 roku do Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego, które już  tradycyjnie  udzieliło własnych pomieszczeń na przeprowadzenie prelekcji.

Prelegent: Monika Sadura