2022-12-09

Imieniny:

Jak zamontować garaż blaszany?

by Bartosz Kaluga on Styczeń 30, 2018

Wszystkie garaże blaszane łączy jedna, wspólna cecha – ich montaż jest bardzo łatwy i szybki. Niestety, wiele trudności może nastręczyć nie tyle samo połączenie ze sobą blach, co raczej inne działania, mające zwiększyć stabilność tak uformowanego pomieszczenia.

Na początek – grunt

Pierwszą a zarazem najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie gruntu. Z reguły firmy montujące i stawiające garaże blaszane, zrzucają ciężar tego zadania na posiadacza nieruchomości. W zasadzie jest to oczywiste, ponieważ to do niego należy obowiązek oczyszczenia wybranej przestrzeni i przygotowania jej pod montaż garażu.

Następnie montujemy garaż

Sprawa montażu gotowego garażu również nie jest skomplikowana. Z reguły wykonuje je personel firmy, która dostarcza go na nieruchomość Zamawiającego. Jeśli jednak firma tego nie zrobi (co jest bardzo wątpliwe), to cały proceder montażu jest opisany w stosownej instrukcji.

Na koniec… zabezpieczamy garaż

Teraz rozpoczyna się najbardziej czasochłonny proces. Jest nim zabezpieczenie (kotwienie) garażu. Wbrew pozorom, zalewanie gruntu betonem przed rozpoczęciem stawiania garażu nie ma sensu. Dopiero gdy garaże z blachy zostaną postawione, należy zabezpieczać teren.

Najlepszym rozwiązaniem jest wylanie warstwy betonu i umocowanie w niej specjalnych elementów, pasujących do nawierconych w powierzchni garażu i podłoża otworów.

1. Mocowanie garażu do podłoża zawsze powinno opierać się na atestowanych kotwach. Większość firm używa rozwiązań 10×100 lub 10×120. Ich zaletą jest możliwość skręcania i wykręcania ich w każdej, dowolnej chwili, w zależności od potrzeby.

2. Z reguły garaż kotwi się bezpośrednio do powierzchni betonu. Może się jednak zdarzyć, że postanowiliśmy umiejscowić go na kostce brukowej. Mocowanie na kotwach bezpośrednio do kostki wiąże się z ryzykiem jej pękania, zwłaszcza podczas wykonywania wierceń.

3. Blaszaki można tez umocować za pomocą specjalnych bloków fundamentowych, wkopanych w ziemię. Oczywiście ważne jest, by były to bloki zbrojone.

O ile sposób montażu blaszaka jest jeden o tyle metod mocowania go do podłoża jest naprawdę mnóstwo. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w miejscu łączenia, ściana blaszaka stykała się z podłożem.

Więcej: https://www.maritom.pl/