2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Zakończenie projektu ‚JesteśMy’

by Bartosz Kaluga on Październik 20, 2013 · 1 comment

„Życie jest jak leśna ścieżka, którą i tak trzeba przejść. Nigdy nie wiesz, co jest za zakrętem, czy pod nogami będzie gładko i przyjemnie czy też wyboisto. My tę ścieżkę musimy przejechać. Znajdźmy jednak w tej przejażdżce przyjemność i satysfakcję, znajdźmy miłość i pasję. Znajdźmy drogę do samego siebie”  – Zofia i Marek Sołtys

19 października oficjalnie zakończono projekt JesteśMY. Spotkanie podsumowujące przebieg jego realizacji odbyło się popołudniu w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym w Szydłowcu. Celem projektu JesteśMY było sprawdzenie na ile Szydłowiec jest miastem przyjaznym dla niepełnosprawnych.

W spotkaniu udział wzięli członkowie stowarzyszenia „Projektoriat”, Starosta Włodzimierz Górlicki, Pracownicy  Urzędu Miejskiego, Warsztatów Terapii Zajęciowej, oraz grupa zainteresowanych mieszkańców  naszego miasta. Pośród zaproszonych gości mogliśmy spotkać Marka Sołtysa – założyciela fundacji Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza, Patrycję Dołowy z Fundacji MaMa, Tytusa Szabelskiego -fotografa  związanego z Krytyka Polityczną.

Podczas spotkania podsumowującego pokazano mapę miasta z zaznaczeniem barier architektonicznych oraz miejsc przyjaznych dla niepełnosprawnych. Wyświetlono pokaz zdjęć wykonanych podczas spaceru, oraz film powstały na warsztatach.

Uczestnicy projektu pokazali w jaki sposób nasze miasto nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku.  Warto zaznaczyć, że pod pojęciem niepełnosprawny  nie tylko kryję się osoba na wózku, niewidoma czy nie słysząca. Bariery architektoniczne dotykają również osoby niepełnosprawne czasowo, wystarczy złamana noga, problem z kręgosłupem. Brak podjazdów dostosowanych do wózków inwalidzkich, dla matek z dziećmi, brak windy i strome schody naprzeciw to tylko jeden z problemów z którymi można się spotkać w naszym mieście na co dzień. Kolejnym jest bezmyślność urzędników kiedy budują podjazd, ale drzwi dla wózka są już za wąskie, bezmyślność kierowców którzy parkują swoje samochody na chodnikach dla wygody nie zwracając uwagi iż tym samym stwarzają problem innym.

Chodniki, a z nimi wysokie krawężniki to kolejny problem z którymi muszą się zmierzyć osoby niepełnosprawne, bądź matki z wózkami. Największym problemem jest fakt iż na Rynku naszego miasta jest ich stanowczo za wiele. Dobrym przykładem na to jest spacer Tytusa Szabelskiego, który  wsiadł na pożyczony wózek od jednego z uczestników i próbował pokonać nasze miasto na nim. Dojechał do Rynku, stanął  i zaczął się rozglądać ponieważ nie umiał z żadnej strony pokonać wysokich krawężników.

Na szczęście problem ten jest coraz częściej likwidowany, a remont nawierzchni na Rynku Wielkim daje nadzieję iż zostanie całkowicie rozwiązany.

Na zakończenie spotkania wywiązała się dyskusja na temat spostrzeżeń uczestników, osób na co dzień mających kontakt z niepełnosprawnymi oraz Kazimierzem Piotrowskim Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej, który pomógł w zwiększeniu liczby miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych i obiecał zmniejszyć liczbę wysokich krawężników w naszym mieście.

Zdjęcia wykonane podczas projekty JesteśMY można obejrzeć na wystawach sklepowych wzdłuż Rynku Wielkiego i ulicy Radomskiej w dniach 19 października – 2 listopada 2013.

Organizatorami projektu są Krytyka Polityczna, Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „PROJEKTORIAT”. Natomiast Partnerami: Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu oraz Powiat Szydłowiecki Projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Tekst i Zdjęcia A. Gawor