2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Zagrożony Prezydent RP?

by Marek Sokołowski on Marzec 5, 2016

Prezydent Andrzej Duda, kandydując na Urząd Prezydenta RP, w styczniu 2015 roku odwiedził Szydłowiec

Wczoraj z mediów ogólnopolskich dowiedzieliśmy się o groźnym incydencie na A4 z udziałem samochodu, w którym podróżował prezydent Andrzej Duda. Marek Magierowski, rzecznik prezydenta Polski poinformował że samochodzie prezydenckim rozleciała się kompletnie opona. Prezydent poinformował, że kierowca z Biura Ochrony Rządu zachował się wzorowo, wyprowadzając pasażerów z tej bardzo niebezpiecznej sytuacji bez szwanku.

Na szczęście funkcjonariusze BOR, kierowcy są szkoleni do sytuacji kryzysowych, do jazdy w bardzo trudnych warunkach i do wyprowadzania samochodu z poślizgu.  Wpadek pokazał, że te szkolenia odnoszą skutek i refleks i umiejętności kierowcy uchroniły nas od tragedii. Rodzi się jednak pytanie, czy był to tylko przypadek, czy jednak zaniedbania i niechlujstwo, a może coś jeszcze gorszego, jakieś celowe działanie. W tej sprawie trwają czynności prokuratury i dochodzenie Polcji i BOR-u. My możemy jednak z przykrością skonstatować, że w czasie samego zdarzenia zdrowie i życie prezydenta mogło być zagrożone. Na pewno zagrożony był także autorytet i honor państwa polskiego. Do takich zdarzeń, nie powinno dochodzić.

Biorąc jednak pod uwagę zdarzenia z ostatnich lat: upadek śmigłowca przewożącego premiera Leszka Milera, który wyszedł z tego wypadku z poważaną kontuzją. Katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński i wszystkie towarzyszące mu osoby oraz załoga samolotu. Rzec można, że szczęście tym razem dopisało. Skończyło się na strachu.

Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda, w czasie kampanii prezydenckiej odwiedził 31 stycznia 2015 roku Szydłowiec. Spotkał się w sali kinowej Zamku z przewodniczącym Rady Miejskiej Arturem, Markiem Koniarczykiem i  z mieszkańcami Szydłowca oraz powiatu szydłowieckiego. Politykowi towarzyszyli wtedy posłowie: Marek Suski i Dariusz Bąk. Spotkanie prowadziła Agnieszka Górska, radna mazowiecka i liderka lokalnych struktur PiS.