2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Zaćma – nie tylko u ludzi

by Bartosz Kaluga on Styczeń 26, 2018

Katarakta, powszechniej znana jako zaćma, nie jest schorzeniem występującym wyłącznie u ludzi. Często zdarza się, że zapadają na nią również zwierzęta – głównie psy i koty. Zdiagnozowanie zaćmy u zwierzęcia jest szczególnie trudne, ponieważ nie będzie ono uskarżało się na pogorszenie wzroku, dlatego zdiagnozowanie zaćmy u człowieka, nawet u dzieci i starczych, wydaje się być dużo łatwiejszym zadaniem. Aby zauważyć i zdiagnozować tę chorobę u psa czy kota, konieczne są obserwacja i kontrolne wizyty u lekarza weterynarii.

Okazuje się, że zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu u zwierząt. W większości choroba dotyka psy w starszym wieku. Wówczas mówi się o zaćmie starczej. Nie jest to jednak jedyna z rodzajów tego schorzenia. Można tutaj również mówić o katarakcie wrodzonej. Jeśli jednak chodzi o pierwszy przypadek, tutaj mamy do czynienia z procesem starzenia się i pojawianiem się plamek i zmętnień na soczewce w miarę upływu czasu. W przypadku zaćmy wrodzonej mówi się o początku schorzenia już w okresie płodowym. Uważa się, że jej przyczyna leży dziedziczonych genach, lecz nie w każdym przypadku. Wyróżnia się kilka ras psów szczególnie narażonych na wystąpienie zaćmy wrodzonej. Do nich zalicza się: amerykański cocker spaniel, golden retriever, owczarek niemiecki, pudel, sznaucer miniaturowy czy siberian husky. Przyczyną zaćmy nabytej zaś mogą być urazy mechaniczne gałki ocznej, nieodpowiednio dobrane pożywienie czy cukrzyca.

Objawy

Można doszukiwać pewnych podobieństw w objawach zaćmy występującej u ludzi a u zwierząt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lidzkiej zaćmie: http://www.kardiotel.pl. U czworonogich zaś jako pierwsze można zauważyć zmianę zabarwienia oka – kolor tęczówki zmienia się z czarnego na szary lub błękitnawy. Pies staje się mniej aktywny po zmroku, ponieważ jego wzrok ulega pogorszeniu. W przypadku podejrzenia zaćmy należy niezwłocznie udać się na kontrolę do lekarza weterynarii, który dzięki specjalnym badaniom będzie mógł postawić stuprocentową diagnozę i wdrożyć leczenie.