2021-04-11

Imieniny: Dominika i Pankracego

Z Szydłowca na tor wyścigowy Silverstone!

by Marek Sokołowski on Wrzesień 4, 2013

GT Academy to międzynarodowy konkurs, pozwalający najlepszym graczom konsolowym w Gran Turismo zrealizować marzenie o zostaniu zawodowym kierowcą wyścigowym. Każdy gracz, który dowiedzie swych umiejętności na wirtualnym torze, ma szansę usiąść za kierownicą prawdziwego samochodu, na prawdziwym torze, by walczyć o główną nagrodę – miejsce w zespole wyścigowym Nissana, łącznie z całym potrzebnym szkoleniem i licencjami koniecznymi do wzięcia udziału w międzynarodowych zawodach.

Konkurs, stworzony w roku 2008 przez Sony Computer Entertainment Europe i Polyphony Digital Inc., we współpracy z Nissan Europe, zdobył sobie olbrzymią popularność na całym świecie. Najlepsi zawodnicy otrzymują zaproszenie do rundy finałowej – wymagających zawodów na słynnym torze Silverstone w Anglii. To właśnie tutaj akcja przenosi się z wirtualnych aut znanych z PlayStation 3™ do prawdziwych samochodów wyścigowych Nissana. Uczestnicy muszą wykazać się siłą, wytrzymałością, trzeźwością umysłu i umiejętnościami jazdy, zaś sędziowie wyłaniają tych, których cechuje autentyczny talent, pasja i poświęcenie, ostatecznie wybierając tego, który najlepiej nadaje się na zawodowego kierowcę.

Teraz nadchodzi już piąta edycja Nissan Playstation GT Academy. Rok temu Polska po raz pierwszy uczestniczyła w tej rywalizacji, a nasz kraj miał swój własny finał narodowy w Warszawie. Dla Polaków czekały tam dwa miejsca na finałową rywalizację na torze Silverstone w Anglii. Mieszkaniec naszego miasta Jacek Górlicki zdobył wtedy w Stolicy czwarte miejsce. Był najszybszy w realnej jeździe samochodem, bardzo dobrze wypadł w próbie medialnej i dobrze w sprawnościowej. Niestety, jazda w grze Gran Turismo na konsoli wypadła Jackowi gorzej i pozbawiła go awansu do europejskiego finału. W tym roku był jednak lepiej przygotowany.

Grupowy finał GT Academy 2013 dla 24 najszybszych zawodników (po sześciu) z Polski, Czech, Słowacji i Węgier odbył się w Krakowie 28 i 29 sierpnia. Gracze walczyli o udział w finale na torze Silverstone. Z naszego kraju w eliminacjach wzięło udział 33 tysiące osób, które za pomocą specjalnego dema Gran Turismo 6 walczyły o uzyskanie najlepszych czasów na wirtualnych torach. W eliminacjach wyłoniono sześciu graczy. Czterech przewodzących klasyfikacji i dwóch najlepszych z sesji „live”. To oni pojechali do Krakowa. Rywalizacja rozegrała się nie tylko na wirtualnych torach. Zawodnicy musieli zaprezentować sprawność fizyczną, umiejętność prowadzenia prawdziwego samochodu oraz talent do nawiązywania kontaktów medialnych w języku angielskim.

Pierwszy dzień turnieju rozgrywany na konsolach PlayStation 3 wyłonił najlepszą szesnastkę. Drugiego dnia zawodnicy rywalizowali we wspomnianych wyżej konkurencjach. Najciekawiej prezentowała się oczywiście jazda Nissanem Juke Nismo na specjalnie przygotowanym torze. Turniej wyłonił czterech najlepszych zawodników, po każdym z danego kraju oraz dwóch zwycięzców z dogrywki. Paweł Ledwoń z Opola zwyciężył w standardowym toku, a Jacek Górlicki z Szydłowca brał udział w dogrywce, która polegała na przejechaniu jednego okrążenia w grze Gran Turismo 5 w jak najkrótszym czasie na japońskim torze Tsukuba. Nasz Jacek Górlicki zdobył premiowane miejsce wygrywając o 0,045 sekundy!

Naszym rodakom, a szczególnie Jackowi gratulujemy i trzymamy za nich kciuki podczas wielkiego finału GT Academy 2013 na torze Silversotne, który już się rozpoczął 4 września.

GTPL_CZARUS (Cezary Longin Pierzchała)

https://www.facebook.com/GTAcademy

Na podstawie źródeł:
http://www.gran-turismo.com/pl/academy/about/
http://live.nissan.eu/pl-pl/performance/nismo-gt-academy/
http://www.gry.v10.pl/GT,Academy,2013,dwoch,Polakow,pojedzie,na,final,do,Wielkiej,Brytanii,102922.html
http://www.gry.v10.pl/GT,Academy,2013,dwoch,Polakow,pojedzie,na,final,do,Wielkiej,Brytanii,102922.html
http://carsblog.pl/z-gry-komputerowej-na-tor-wyscigowy/