2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

My z niego wszyscy. Akademia w PSP im. Jana III Sobieskiego

by Marek Sokołowski on Wrzesień 28, 2014

27 września obchodziliśmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w piątek uczniowie klasy VI b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana III Sobieskiego, w Szydłowcu przygotowali uroczystość upamiętniającą heroizm i bohaterstwo tych, którzy walczyli za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

W trakcie programu artystycznego pt. „My z niego wszyscy” było trochę historii, poezji a najwięcej żołnierskiej piosenki. Na scenie przypomniano publiczności, że: ludzie tacy sami jak my, mający swoje plany i marzenia, które zburzyła wojna, przystąpili do walki. Dzięki nim, my dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju i mówić w języku polskim. O tym należy pamiętać.

Warto zaznaczyć iż  zdanie „My z niego wszyscy” to oficjalne hasło Instytutu Pamięci Narodowej  i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej do którego dołączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN przyłączając się do apelu zachęcał wszystkie szkoły aby 26 września, w przeddzień rocznicy, przypomniały uczniom o dziele Polski Podziemnej.

Na apel odpowiedziała również szydłowiecka Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, która zawsze bardzo chętnie angażuję się w uroczystości upamiętniające tak ważne wydarzenia a uczniowie klasy artystycznej pod kierownictwem Pani Grażyny Olesińskiej wielokrotnie już wprowadzili widownię we wzruszenie i skłonili do refleksji.

Uroczystość zakończona została przemówieniem i podziękowaniami pani Grażyny Olesińskiej wicedyrektor PSP im. Jana III Sobieskiego oraz przedstawicieli Światowego Związku Armii Krajowej, Koła w Szydłowcu pani Zofii Pawlak oraz pana Tomasza Krzemińskiego.

Z Testamentu Polski Walczącej. Od września 1939 roku naród polski toczy śmiertelny bój o swój biologiczny byt i o swe ideały historyczne. Stał on zawsze na gruncie pokoju i wolności, poszanowania praw jednostki religijnej. Rozdarty przez mocarstwa zaborcze, niszczony systematycznie przez 150 lat, nie złożył broni, walcząc wszędzie i nieprzerwanie z systemem gwałtu, pod hasłami: „wolni z wolnymi i równi z równymi”, oraz „za wolność waszą i naszą”. 1 lipca 1945 r.

 Tekst  i foto A.G.