2019-04-25

Imieniny: Filipa i Pauliny

XI Szydłowieckie Zygmunty zakończone

by pa pa on Maj 3, 2013

Wczoraj (2 maja) od godz. 9 na Rynku Wielkim świętowano XI już „Szydłowieckie Zygmunty” czyli Święto Miasta, związane z odpustem św. Zygmunta patrona szydłowieckiej fary i parafii. Od samego rana na płycie wokół ratusza rozstawiały się kolorowe stragany, wśród nich nie brakowało stoisk z różnorodnymi produktami artystycznymi i rękodzielniczymi. Od oryginalnej biżuterii, poprzez rzeźby, obrazy, serwety, do wyrobów z wikliny. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z zabawkami, watą cukrową, obarzankami, czy też swojskim jadłem. Na scenie można było podziwiać pokazy taneczne w wykonaniu uczniów Z.S. Jana Pawła II w Szydłowcu, par tanecznych Tańca Towarzyskiego Zamek,  tańców lednickich czy też obejrzeć koncert Żanety Sasin wokalistki Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”

Jak co roku sygnałem poprzedzającym uroczyste otwarcie imprezy był  hejnał Szydłowca odegrany z ratuszowej wieży przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej. Zgromadzonych na szydłowieckim rynku powitał Burmistrz Miasta Andrzej Jarzyński. Przypomniał on historię święta i życzył wszystkim radosnego świętowania.

Szydłowieckie Zygmunty jak wspomniałam mają konotację religijną, to odpust patrona parafii św. Zygmunta stał się inspiracją, do organizowania w tym dniu Święta Szydłowca, dlatego też jednym z głównych punktów programu święta, była suma odpustowa       sprawowana w szydłowieckim farze z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej.

Po uroczystej sumie na zygmuntowskiej scenie wiele się działo. Wystąpił zespół „One Way” wykonując covery lat 1980-2013. Następnie tradycyjnie, jak co roku Burmistrz Miasta spotkał się z imiennikami patrona, złożył solenizantom życzenia oraz wręczył okolicznościowe upominki.

W tym roku po raz pierwszy cała impreza miała miejsce przed ratuszem.W godzinach popołudniowych aż do późnego wieczoru rozbrzmiewały mocno energetyczne dźwięki. Na estradzie zawitali laureaci „Scena dla każdego”: Jakub Goździk, Adrianna Olbromska, Zuzanna Gadowska. Niewątpliwą atrakcją były  koncerty.  Wśród wykonawców wystąpili między innymi:   Darek Bernatek, S.K.O, Swobodna, czy też gwiazda wieczoru K.A.S.A. Krzysztof Kasowski.

Organizatorami Szydłowieckich Zygmuntów są Burmistrz Szydłowca, Rada Miejska oraz Proboszcz Parafii św Zygmunta. Honorowy patronat nad imprezą objęli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Ksiądz Biskup Henryk Tomasik- Ordynariusz Radomski.

Tekst Agnieszka Gawor