2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

XI Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu

by Marek Sokołowski on Maj 16, 2014

15 maja 2014 w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2014 r., Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szydłowcu wraz władzami samorządowymi Powiatu Szydłowieckiego, Miasta i Gminy Szydłowiec oraz gmin: Chlewiska, Jastrząb, Mirów i Orońsko zorganizowała dla dzieci  z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu szydłowieckiego  kolejny już prozdrowotny festiwal piosenki. 

Impreza odbyła sie na auli Zespołu Szkół im Jana Pawła II.  Sala zapełniła się po brzegi przez uczestników wraz opiekunami ale także przez przedstawicieli samorządów i dyrektorów placówek edukacyjnych. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Szydłowcu pani Elżbieta Pawlak. Pani Dyrektor przedstawiła hasło roku 2014 – „Choroby wektorowe – małe ukąszenie, duże zagrożenie” i w kilku zdaniach wytłumaczyła na czym one polegają. Wektory to organizmy (komary, muchówki, kleszcze, inne stawonogi bądź mięczaki), które przenoszą patogeny lub pasożyty z zakażonego człowieka (lub zwierzęcia) na innego człowieka (lub zwierzę). Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej na świecie jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 000 ofiar. Po tym wyjaśnieniu rozpoczęto konkurs piosenek, w czasie którego konferansjerkę prowadziła Sylwia Głogowska ze Strefy JP II.

Festiwal odbył się w czterech kategoriach : oddziały przedszkolne – przystąpiło do festiwalu 6 grup, klasy 0-3 szkoły podstawowej, przystąpiło 8 grup, klasy 4-6 szkoły podstawowej przystąpiło 6 grup, gimnazja przystąpiło 6 grup.

Podczas festiwalu nie było wygranych bądź przegranych wykonawców , wszyscy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz każdy z uczestników otrzymał piłkę do gry.

Młodzi soliści pokazali, że o zdrowym stylu życia można rapować, śpiewać covery . Podkładem muzycznym który dominował była muzyka z utworu „My Słowianie ” Donatan i Cleo. Dzięki czemu widownia kilkukrotnie mogła poczuć się jak na takiej „zdrowej Eurowizji”

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się inwencją twórczą układając własne teksty do prezentowanych utworów.

Celem Festiwalu Piosenki o Zdrowiu jest aktywizacja środowisk szkolnych w zakresie działań prozdrowotnych, zainspirowaniem uczestników do poszukiwań treści prozdrowotnych a także zainteresowanie dzieci i młodzież tematyką dotyczącą zdrowia. Treści zawarte w prezentowanych utworach powinny mieć przesłanie pozytywne. Utwory mają pokazać słuchaczom jak i samym uczestnikom możliwość uniknięcia zagrożenia poprzez świadomy wybór korzystnych zachowań sprzyjających zdrowiu.

Portal Szydłowiecki objął patronatem medialnym XI Festiwal Piosenki o Zdrowiu.

tekst i zdjęcia Agnieszka Gawor