2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

XI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku

by Marek Sokołowski on Styczeń 21, 2017

Strzelcy Związku Strzeleckiego, po uroczystościach, które odbyły się 20 stycznia w Szydłowcu. Wyruszyli na szlak, którym przed 154 laty, wycofywali się powstańcy po ataku na Szydłowiec. Trasa marszu do Wąchocka, wiedzie przez Sadek, Kierz Niedźwiedzi, Zbijów i Mirzec.

Uczestnicy nocują w Sadku i Mircu. W Kierzu Niedźwiedzim, strzelcy biorą udział w patriotycznym apelu przy leśnej powstańczej mogile, w której najprawdopodobniej spoczywają szczątki powstańców zmarłych od ran, otrzymanych w czasie szturmu Szydłowca. W Zbijowie (na zdjęciu) odbyła się akademia w Publicznej Szkole Podstawowej.

W Mircu uczestnicy – zatrzymują się na maraton historyczny i grochówkę prosto z kotła – przy modrzewiowym dworku zasłużonej w Powstaniu Styczniowym  rodziny Jadwigi i józefa Prendowskich.  Delegacje na miejscowym cmentarzu, złożą kwiaty na grobie  J.  Prendowskiego. Dwór Prendowskich stanowił ważny ośrodek powstańczy, na terenie województwa sandomierskiego. Marsz kończy się w Wąchocku, w niedzielę 22 stycznia.

W Wąchocku (w styczniu i początkach lutego 1863 roku, był tu głowny obóz powstańczy,) odbedą się przy Pomniku Generała Mariana Langiewicza, państwowe uroczystości rocznicowe. Zwieńczeniem ich będzie uroczysta suma centralnych obchodów ,154 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, w opactwie cysterskim.