2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

X Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych

by Marek Sokołowski on Styczeń 21, 2016

Rocznicowe Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego w Wąchocku. Poczet sztandarowy Zespołu Szkół im. KOP z Szydłowca

Na powstańczy szlak z Szydłowca do Wąchocka, po raz dziesiąty wyjdzie Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863, organizowany przez szydłowiecki Oddział Związku Strzeleckiego. Uczestnicy przemarszu po zakończeniu  piątkowych uroczystości rocznicowych w Szydłowcu, wyruszą w kierunku Sadku, na nocleg w Szkole Podstawowej. W Sadku w 1863 roku było zgrupowanie powstańcze liczące około 200 osób. Upamiętnia to jest krzyż powstańczy, obecnie stojący przy tzw. ul. Dworskiej.

W sobotę przejdą do Kierza Niedźwiedziego, gdzie o godz. 11-stej, przy powstańczej mogile z 1863 roku, będą uczestniczyć w modlitwie za oraz w Apelu Poległych. Przed tym jeszcze wezmą udział w zawodach strzeleckich. Następnie w miejscowej Szkole Podstawowej odbędzie się program artystyczny i zawody sportowo-obronne.

Po przejściu do Zbijowa Małego około godz. 15 w Szkole przedstawiony będzie kolejny program artystyczny, odbędzie się uroczystość wręczania odznaczeń i wydawany będzie posiłek.

Noc strzelcy spędza w Mircu, gdzie znajduje się dworek i grób zaangażowanej w Powstanie 1863 roku, rodziny Prandowskich.

W niedziele przejdą do Wąchocka, gdzie wezmą udział w zakończeniu  Centralnych Obchodów 153 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Komendantem X Marszu Szlakiem Powstańców 1863, w którym weźmie udział około 170 uczestników jest st. insp. ZS Roman Burek.