2021-04-11

Imieniny: Dominika i Pankracego

Wyszło Szydło, projekt kulturalny, artystyczny i festiwal w Szydłowcu

by pa pa on Czerwiec 8, 2013

W Szydłowcu w miesiącach czerwiec- październik realizowany będzie projekt „Wyszło Szydło”. Projekt ten ma na celu zwrócenie uwagi na potencjał kulturalny, artystyczny w mniejszych ośrodkach  miejskich. Ważnym aspektem projektu Wyszło Szydło! jest współpraca z podmiotami na miejscu oraz wsparcie lokalnych animatorów, organizacji i instytucji. Projekt ten składał sie będzie z trzech modułów tj. Blok3, Cięcie_ 2013 oraz Opowieści wokół nas.

W ramach modułu Blok3 dbędzie się cykl warsztatów skupionych wokół zagadnień związanych z przestrzenią miejską (i wiejską), dizajnem, street artem i land artem.  Przeprowadzą je m.in. Robotnicy Sztuki z PGR ART, Pracownia K oraz tandem 3D czyli Dizajn dla Dzieci.  Początek warszatów w terminie: PGR ART: 15-19 lipca oraz Warsztaty 3D czyli Dizajn dla Dzieci: 5-11 sierpnia.

Program modułu Cięcie_2013 zakłada kontynuację i rozwinięcie działań z lat poprzednich czyli rezydencji instytucji kulturalnych. W ramach Cięcia_2013 odbędą się rezydencje Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Centrum Myśli Jana Pawła II, Festiwalu Przetwory oraz Krzysztofa Żwirblisa. W ramach modułu Cięcie: Rezydencja Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajęcia odbywać się będą 17-30 czerwca .

W ramach modułu Opowieści wokół, nas Organizatorzy pragną  przywrócić wartość i ważność historii rodzinnej, lokalnej i miejscowej. W wielu miejscowościach na Mazowszu żyją jeszcze i są opowiadane różne mity, legendy i historie związane z danym miejscem. Jednym z takich miejsc jest Zygmuntów – miejscowość, która kiedyś istniała w powiecie szydłowieckim. Obecnie po Zygmuntowie nie ma śladu, ale mieszkańcy przekazują sobie o nim informację.

Podsumowaniem tegorocznych działań będzie Festiwal Wyszło Szydło!

Głównym organizatorem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a współorganizatorami są: Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat” oraz Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek”. Miejscem spotkańw ramach projektu będą: Pracownia Wyszło Szydło! przy placu Marii Konopnickiej 7 oraz Regionalne Centrum Biblioteczno – Multimedialne Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu – Zamek ul. Kolejowa 9b.

Projekt  ten jest kontynuacją wcześniejszych eksperymentalnych projektów takich jak: „Cięcie”, ” Blok3” i „Prolog”. Jednocześnie podsumuwującym  trzyletnią obecność Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Szydłowcu.

opr. AG