2022-12-03

Imieniny:

Wystrzegaj się pożyczki na cudze dane

by Bartosz Kaluga on Lipiec 4, 2017

Często, żeby podołać problemom finansowym sięgamy po ofertę pożyczka na dowód, dzięki której możemy wnioskować o małe kwoty. I niby w zaciszu własnego domu, wśród czterech ścian możemy złożyć wniosek to jednak cały czas możemy zostać ofiarami oszustwa.

Oszustwa internetowe

Pożyczka pozabankowa nie wymaga wielu formalności. Musimy tylko posiadać aktualny dowód osobisty. I tutaj należy uważać. W sieci bardzo łatwo natrafić na nieuczciwą firmę, która może wykraść dostęp do naszych danych. Rejestrując się na wielu portalach, bardzo często jesteśmy proszeni o podanie numeru PESEL czy też robimy zakupy przez Internet, podając nasze dane bankowe. Ponadto wielu oszustów podszywa się także pod parabanki, oferując pożyczki na niskie oprocentowanie. W ten sposób na tacy podajemy wszystkie nasze informacje. W ten sposób bardzo łatwo popełnić oszustwo. A pod nas może się podszyć osoba niepowołana i zaciągnąć kilka pożyczek na raz. Co więcej bardzo ciężko jest udowodnić wierzycielom oraz komornikowi, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczkę.

Krewny z daleka

Kolejną formą popularnego oszustwa jest wzięcie pożyczki na podszywającego się dalekiego krewnego, który nagle jest w wielkiej potrzebie. Krewny obiecuje spłatę, zabiera pieniądze i ślad po nim ginie. Zazwyczaj o tym, że pożyczka na dowód nie została przez krewnego spłacona, dowiadujemy się kiedy dostajemy pismo z wezwaniem do zapłaty lub gdy do naszych drzwi zapuka komornik. I tu pojawia się problem ponieważ pożyczka została sfinalizowana na nasze imię i nazwisko, dlatego to my musimy spłacić dług.

Jak unikać takich błędów?

Przede wszystkim wystrzegajmy się stron podejrzanych ze słabą liczbą wejść lub negatywnymi opiniami. Logujmy się tylko na popularnych i sprawdzonych serwisach. Przy wnioskowaniu o pożyczkę, bardzo dokładnie sprawdźmy parabank, który musi być zarejestrowany KNF, czyli w Komisji Nadzoru Finansowego. Nigdy nie zaciągajmy pożyczek dla kogoś, nawet jeśli jest to ktoś kogo znamy. Dług to dług, a życie potrafi płatać różne niespodzianki.