2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Wystawa na Rynku Wielkim

by Bartosz Kaluga on Lipiec 15, 2013

Na Rynku Wielkim w Szydłowcu od 12 lipca do 20 sierpnia będzie można oglądać wystawę upamiętniająca 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Składa się ona z 12 plansz o wymiarach 143 x 200 cm. Zawiera mapę powstania na Mazowszu oraz 11 tablic odzwierciadlających wydarzenia z lat 1863 – 64. Wśród miejscowości znajdujących się na planszach można znaleźć także nasze miasto. Hasło naszej tablicy brzmi: „Szydłowiec – Pierwsze Zwycięstwo Langiewicza”.

8 miast było celami pułkownika Langiewicza naczelnika województwa sandomierskiego – w noc rozpoczęcia powstania (22-23/1/1863). Udało się przeprowadzić tylko trzy ataki, a jeden z nich na – Szydłowiec, punkt strategiczny na drodze Radom-Kielce. Langiewicz poprowadził osobiście w tym 400 powstańców, gimnazjaliści i mieszkańcy Szydłowca o godz. 2:00 wkroczyli do miasta. Gdy padły strzały, Rosjanie wycofali się i po godzinie Szydłowiec został wyzwolony. Jednak rankiem ok 300 doskonale wyćwiczonych żołnierzy wróciło do miasta, czym zaskoczyło świętujących powstańców. Gdy padli zabicia, Langiewicz wycofał oddziały do Wąchocka. O bitwie przypomina kapliczka przy ul. Narutowicza.” – to tekst krótko opisujący znaczenie Szydłowca w tamtych dramatycznych okolicznościach, umieszczony na tablicy.

Oprócz Szydłowca na planszach można zobaczyć miejsca takie jak Kampinos, Płock, Jedlnia, Węgrów, Powiat Ostrowski, Leoncin, Warkę, Przasnysz, Zakroczym i Sokołów Podlaski.

Mazowiecki Szlak Powstania Styczniowego, ma na celu przybliżenie miejsc i wydarzeń związanych z największym polskim powstaniem narodowym.

Patronat honorowy nad wystawą, zorganizowaną z okazji obchodów 150. rocznicy powstania, sprawują Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Wojewoda Mazowiecki.