2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Wyprawa na koniec świata

by Marek Sokołowski on Marzec 26, 2015

 

W szkole ZSO im. Henryka Sienkiewicza, 26 marca odbyła się prezentacja rezultatów opracowania tematu pt. „Omięcin – wyprawa na koniec świata”, realizowanego w ramach projektu „KULTHURRA!”, finansowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przybyłych z tej okazji gości powitał dyrektor Liceum, Karol Kopycki. Powiedział on także, kilka słów o klubie COOLTURA.

Projekt „Omięcin – wyprawa na koniec świata”, był realizowany pod opieką pani Marty Łabędzkiej. Następnie akademię poprowadzili Weronika Pytlak oraz Tomasz Sokołowski. Jednak zanim nastąpi ciąg dalszy opisu akademii, przenieśmy się o rok wstecz. Na początku 2014 roku zostało zrealizowanych kilka wywiadów z mieszkańcami Omięcina, o pałacu który niegdyś tam istniał. Z wywiadów tych, powstał film dokumentalny, który został pokazany gościom przybyłym na akademię. Została także zademonstrowana prezentacja multimedialna, zawierająca dokumentację w postaci zdjęć z realizacji projektu. Po prezentacji, uczniowie liceum i goście, mogli zobaczyć krótki film poklatkowy pt. „Omięcin – wyprawa na koniec świata”, nakręcony przez uczniów na warsztatach. Opowiada on w dosyć luźnej formie i adaptacji historii, o pałacu w Omięcinie i rodzie Młokosiewiczów. Na koniec, goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotograficznej, przygotowanej przez uczniów biorących udział w projekcie, podczas wyjazdu do Omięcina. Miłym akcentem był poczęstunek składający się z jabłek.

Projekt „Omięcin – wyprawa na koniec świata” składał się z wielu działań, takich jak: trzy wyjazdy do Omięcina, w celu obejrzenia miejsca, w którym stał pałac, przeprowadzenia wywiadów oraz zrobienia zdjęć. Ponadto, zorganizowane zostały warsztaty filmu poklatkowego, których efektem był wcześniej wymieniony film. Uczniowie mogli też skorzystać z wycieczki do Sandomierza, w celu pozyskania informacji z Archiwum Diecezjalnego oraz zwiedzenia miasta.