2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Wypadek w Zdziechowie i pożar w kominie

by Marek Sokołowski on Luty 20, 2015

Na drodze krajowej  nr 7, 19 lutego w miejscowości Zdziechów zderzyły się dwa samochody osobowe: marki Audi A6 i Suzuki Swift. Informację o wypadku szydłowieccy strażacy otrzymali o godzinie 15. 30. Na miejsce wypadku udały się trzy zastępy Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Szydłowcu.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu napięcia w uszkodzonych pojazdach oraz ocenie stanu poszkodowanych pozostających w jednym z uszkodzonych samochodów. Poszkodowani byli przytomni, bez widocznych obrażeń zewnętrznych. Strażacy przystąpili do prowadzenia czynności przedlekarskich: unieruchomili poszkodowanym odcinki szyjne kręgosłupa, zapewnili
im komfort termiczny oraz udzielali wsparcia psychologicznego. Po dotarciu na miejsce wypadku Zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego poszkodowani zostali przekazani pod specjalistyczną opiekę medyczną. W dalszej fazie działania strażaków polegały na neutralizacji płynów eksploatacyjnych, które wyciekły na jezdnię z uszkodzonych pojazdów oraz uprzątnięciu pozostałości powypadkowych. W działaniach udział brało 10 strażaków. Cała akcja ratownicza trwała 2 godziny.

Pożar sadzy w kominie:

19 lutego 2015 r. w miejscowości Szydłowiec przy ul. Kamiennej doszło do pożaru sadzy
w kominie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Informację o pożarze szydłowieccy strażacy otrzymali o godzinie 1457. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Szydłowcu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca i zasypaniu palących się sadzy piaskiem. Przewietrzono pomieszczenie kotłowni oraz strych i sprawdzono wszystkie pomieszczenia na całej długości przewodu kominowego. Utrudnienie stanowił brak wyłazu dachowego umożliwiającego bezpośrednie wejście na dach. Akcja ratowniczo- gaśnicza trwała 34 minuty. W działaniach udział brało 4 strażaków.

Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to co roku okres zwiększonej ilości pożarów. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem.

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych, wentylacyjnych, dymowych i spalinowych
to obowiązek określony prawem, ale również powinien być pokierowany bezpieczeństwem mieszkańców i całego domu. Pożar w kominie to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów domu.

Przewody spalinowe należy czyścić minimum dwa razy w roku, przewody wentylacyjne wystarczy tylko raz w roku a o przewody dymowe trzeba dbać częściej, bo 4 razy w roku. Gdy nie przestrzegamy zasad związanych z czyszczeniem komina, musimy się liczyć z osadzaniem się wewnątrz komina dużej ilości sadzy, która łatwo może się zapalić. Gdy pożar już wybuchnie, temperatura w kominie wzrasta do nawet 800÷1200 0C.

Co zrobić gdy sadze w ominie się zapalą?                                                                        

Przede wszystkim należy natychmiast zgłosić taki pożar do Straży Pożarnej. Pamiętajmy,
że nie wolno zalewać komina wodą, nie wolno również przykrywać wylotu komina – „zaduszać ognia” – gdyż spaliny mogłyby rozsadzić komin. To co możemy zrobić bez szkody dla domu
i rozprzestrzeniania się ognia, to zasypanie palącego się komina piaskiem.

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu

st. kpt. Bartłomiej Wilczyński.