2021-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Wycieczka do straży pożarnej – relacja

by Bartosz Kaluga on Maj 12, 2014

Wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu udała się fantastycznie, pomimo, że deszcz pokrapywał od czasu do czasu, nie popsuło to humorów małych uczestników zwiedzania. Panowie strażacy stanęli na wysokości zadania i nie szczędzili dzieciom licznych atrakcji. Maluchy aż piszczały z radości, podczas prezentowania gaszenia pożaru wężem z wodą.

Dzieci miały możliwość zobaczyć i dotknąć niemal każdej rzeczy. Jedna z mam, aby zaprezentować dzieciom jak wygląda strażak podczas akcji gaszenia pożaru – ubrała się w specjalne ubranie ochronne tj. spodnie na szelkach, kurtkę, buty, rękawice oraz maskę podciśnieniową i hełm, a na plecy założyła noszak z butlą ze sprężonym powietrzem. Okazało się, że szybkie założenie odzieży wraz z oprzyrządowaniem wcale nie jest takie proste, a strażacy mają na to 1 minutę. Całość waży 30 kg.

Za odwagę mama została nagrodzona gromkimi brawami. Przewodnik wycieczki ogniomistrz Paweł Piasta zademonstrował również działanie samochodu z wysięgnikiem do zadań na wysokościach, a także oprowadził dzieci po całej jednostce. Maluchy mogły również obejrzeć samochody, które biorą udział w akcjach ratunkowych podczas wypadków drogowych, a także ponton do akcji ratunkowych podczas np. powodzi. Na zakończenie wycieczki dzieci obejrzały pomieszczenia w których na co dzień przebywają strażacy oraz stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe.

Wycieczka zorganizowana została w ramach zajęć edukacyjnych Bibliotecznej Akademii Malucha, która działa w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym SCKiS-Zamek, ul. Kolejowa 9b

Monika Pawłowska-Szymkiewicz

Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne SCKiS-Zamek