2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Wspólnie bezpieczniej

by Marek Sokołowski on Maj 8, 2015

 

Oszustwa wobec osób starszych, zagrożenia w ruchu drogowym, przemoc w rodzinie, zatrucia tlenkiem węgla były głównym tematem debaty społecznej zorganizowanej w inicjatywy Urzędu Wojewódzkiego w Zespole Szkół im. Jana Pawła II na ul. Wschodniej w Szydłowcu. Przewodniczył jej wicewojewoda Dariusz Piątek.

W czasie tych konsultacji przedstawiciele służb mundurowych: Policji i Państwowej Straży Pożarnej przedstawili stan zagrożeń na terenie powiatu szydłowieckiego. Na terenie powiatu niestety często dochodzi do pożarów trwa i nieużytków, występują także takie zagrożenia jak choćby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, tzw. metoda na wnuczka.

Oczekiwanym rezultatem konsultacji sa wnioski i postulaty mieszkańców, W tej części toczyła się dyskusja, konkretnych sformułowań nie było jednak zbyt wiele. Z pewnością jednym z bardziej realnych zagrożeń są zagrożenia komunikacyjne. Na terenie miasta uciążliwa jest samowola w parkowaniu, często na skrzyżowaniach i w pobliżu pasów, co niestety zwiększa ryzyko kolizji i wypadków.

Debaty społeczne w województwie mazowieckim przeprowadzane sa od kilku lat z udziałem m.in. mieszkańców, administracji rządowej, samorządów, policji, organizacji pozarządowych. Służą diagnozie potrzeb mieszkańców w obszarze bezpieczeństwa, zgłaszaniu lokalnych oczekiwań i wspólnemu wypracowywaniu rozwiązań. To już trzeci cykl debat, w tym roku odbywających się pod hasłem „Wspólnie bezpieczniej”. Tegoroczna debata jak informowali organizatorzy, była ukierunkowana szczególnie na bezpieczeństwo osób starszych oraz partnerstwo w tym obszarze z młodzieżą, która zarówno swoją postawą, jak i wrażliwością może na to bezpieczeństwo skutecznie oddziaływać.