2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Wrześniowa pamieć o obrońcach Ojczyzny. 76 – ta rocznica Bitwy pod Barakiem

by Marek Sokołowski on Wrzesień 6, 2015

W 76 rocznicę Bitwy pod Barakiem, 7 i 8 września odbędą się obchody upamiętniające ofiarę krwi polskiego żołnierza. W bitwie według zginęło blisko 130 żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Wieczorem 7 września o godz. 17.30 na Rynku Wielkim w Szydłowcu, w musztrze paradnej zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. W farze św. Zygmunta o godz. 18 będzie koncelebrowana Msza święta w intencji obrońców Ojczyzny, zaś o godz. 19 na kwaterach wojennych poległych w boju żołnierzy, odbędzie się apel poległych, który uświetni Kompania Reprezentacyjna SG.

 Od 2007 roku szydłowiecki zespół szkół ponadgimnazjalnych nosi imię bohaterskiej formacji KOP.

W związku z pracami budowlanymi przy S-7 i demontażem pomnika Żołnierzom Września 1939, ustawionym w miejscu bitwy w początkach lat 80 XX wieku, w dniu 8 września obchody odbędą się w właśnie w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza przy ul Kościuszki w Szydłowcu, przy pomniku dedykowanym „Obrońcom Polskich Granic. Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza”.

Honorowy patronat nad uroczystościami przyjęli: Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz i biskup polowy WP gen. bryg. bp Józef Guzdek.

Uroczystości organizowane są przez Powiat Szydłowiecki, Gminę Szydłowiec, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej oraz Zespół Szkół im. KOP w Szydłowcu i Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek”.