2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Wrócą kontrole na polskich granicach

by Marek Sokołowski on Marzec 14, 2016

Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział  na antenie radiowej Trójki, że w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, na miesiąc wrócą kontrole graniczne na polskich granicach. Minister poinformował słuchaczy, że decyzja ta zapadła w związku ze szczytem NATO (w Warszawie w dniach 8-9 lipca) i Światowymi Dniami Młodzieży (w Krakowie w dniach 25-31 lipca), a także pobytem w Polsce papieża Franciszka.

Procedury Układu Schengen przewidują możliwość czasowego przywrócenia kontroli granicznych. Ostatnio taka sytuacja była w czasie mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Polsce.

Wraz z wejściem naszego kraju do strefy Schengen 23 grudnia 2007 r., stosuje się zapisy kodeksu granicznego Schengen,  zgodnie z którym granice wewnętrzne krajów UE,  mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa. Wejście w życie tego przepisów, nie oznaczało jednak zaprzestania przez polską Straż Graniczną realizacji zadań ustawowych, związanych z ochroną granicy państwowej. Zmieniły się jedynie sposoby jej ochrony. Czasowe przywrócenie kontroli granicznych zwiększy skuteczność tych działań, adekwatnie do  potencjalnego wzrostu zagrożenia.