2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Wkrótce kolejne spotkanie z historią Szydłowca

by Marek Sokołowski on Listopad 9, 2013

21 listopada 2013 roku o godzinie 18.00 w Centrum Multimedialnym przy ulicy Kolejowej , odbędzie się zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu prelekcja pt. „Ginące zawody – rzemiosło w dawnym Szydłowcu”.   Będzie to drugie spotkanie w zaplanowanym cyklu odczytów „Okruchy historii”.

Lokalne inicjatywy gospodarcze mają swoją genezę w odległych dziejach. Bracia Sławko i Jakub Szydłowieccy, spisując przywilej lokacyjny w 1427 roku, określili prawa i obowiązki mieszczan, w tym m.in. „dozwolili mieszkańcom na zakładanie rożnych rzemiosł, handlów i spekulacyj, robienia wszystkiego coby mieszkańcom było użyteczne a miastu wzrost przyniosło. Nadto dozwolili mieszczanom warzyć piwo, palić gorzałkę i takowe szynkować, naznaczając nawzajem za te wszystkie dobrodziejstwa i swobody opłatę czynszu umiarkowanego.” Właściciele miasta oraz zaplecze surowcowe sprzyjało rozwojowi rzemiosła w Szydłowcu .

Wszystkich zainteresowanych historią regionalną, poszerzaniem wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie, zapraszamy 21 listopada do Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego, które już  tradycyjnie  udzieliło własnych pomieszczeń na przeprowadzenie prelekcji.

Prelekcje wygłosi Pani Monika Sadura kierownik działu Zbiorów Historycznych i Sztuki Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.