2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Wirus AH1N1 dotarł do Radomia

by Bartosz Kaluga on Luty 10, 2016

Pacjent, u którego badania potwierdziły wirus AH1N1 przebywa na Oddziale Zakaźnym w Radomskim Szpitalu specjalistycznym

W poniedziałek 8 lutego otrzymaliśmy informację z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, że przebywający na tym oddziale 55- letni pacjent ma wirus AH1N1 – mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy radomskiej stacji sanepidu.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy mężczyzna na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii miejskiego szpitala leżał już od dłuższego czasu i był obciążony innymi chorobami.

Na Śląsku odnotowano dotąd 20 przypadków zakażenia wirusem AH1N1 wywołującym tak zwaną świńską grypę, 28 zakażeń potwierdzono w Małopolsce, aż 93 na Podkarpaciu. W każdym z tych rejonów po dwie osoby zmarły.

Co roku z powodu grypy umiera w Polsce kilkaset osób, u około 6 procent chorych może mieć ona ciężki przebieg. Świńską grypę wywołuje wirus AH1N1. Pojawił się on w 2009 roku. To ten wirus, z powodu którego Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię, czyli światową epidemię grypy. Pandemia wygasła w 2010 roku, ale wirus nie zniknął ze środowiska. Dołączył do tych zarazków, które co roku wywołują grypę sezonową. W tym roku odpowiadają za nią trzy wirusy: AH1N1, AH2N3 oraz B. Tego pierwszego jest najwięcej. Według naukowców wirus ten nie jest niebezpieczniejszy od zwykłej grypy sezonowej. Chronią przed nim szczepionki przeciwko grypie sezonowej.

źródło:
 http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/radom/art/9384995,do-radomia-dotarl-wirus-ah1n1-ten-ktory-wywoluje-swinska-grype,id,t.html