2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Wiosenne porządki czas zacząć !

by Marek Sokołowski on Marzec 7, 2016

Zmieniają się ustawy, przeprowadza się akcje edukacyjne, a w naszych realiach, nieodmiennie od lat – okoliczne lasy i przydrożne rowy są „ulubionym miejscem wyrzucania” śmieci. Osoby prowadzące działalność gospodarcza także często idą nie grzeszą rozsądkiem, idąc na przysłowie skróty, pozostawiają nielegalnie, albo przyjmują na swój teren odpady przemysłowe, gromadząc je w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania. Tak było ostatnio w Zdziechowie, gdzie w wyrobisku po kopani piasku, „zmagazynowano” prawdopodobnie pyły z elektrowni.

 

Lasy objęte programem Natura 2000, trasy turystyczne i przedmieścia Szydłowca, wszędzie widać efekty działania bałaganiarzy, nieszanujących prawo, środowisko i społeczeństwo. Na przykład ulica Metalowa (droga powiatowa), tuż a tablicą z napisem Szydłowiec, przydrożny rów na odcinku około 1 km, to jeden kosz na śmieci. Szlaki turystyczne w okolicach Cymbry i Góry Romanów (przy drodze do Leszczyn), czy to właściwe miejsce składowania śmieci w workach?. Może jedynie pocieszać fakt, że skala tego negatywnego zjawiska, jest  jakby nieco mniejsza.

Stan braku kultury jednych, nie zwalnia innych: organów samorządowych, zarządców dróg, czy leśników od uprzątnięcia tego bałaganu. Wiosenna pogoda, będzie w najbliższym czasie sprzyjać tego typu porządkom.