2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

„Wierzbickie Wieńcowanie 2013”

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 10, 2013

Sierpień i wrzesień to miesiące, w których rolnicy dziękują za zebrane plony. To również czas, w którym my wszyscy powinniśmy podziękować rolnikom za trud i owoce ich pracy, a także docenić ich wysiłki. To święto chleba ale i rolników, którzy zbierają ziarna aby można było wypiekać świeży, pachnący chleb. Żniwa już się skończyły, plony zebrane, nadszedł więc czas na tradycyjne ludowe święto i podziękowania za ukończenie zbiorów. W niedzielę 9 września Gmina Wierzbica również pokłoniła się w stronę rolników i podziękował im za ich prace i wysiłki.

Tradycyjnie tegoroczne dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą Dożynkową odprawioną o godzinie 12:00 w Kościele Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Wierzbicy. Podczas Mszy Świętej ksiądz poświęcił przyniesione przez rolników wieńce żniwne uwite z tegorocznych zbiorów. Podczas kazania kapłan podziękował rolnikom za trud ich pracy. Powiedział również, że każdy rolnik zasługuje na ogromny szacunek, a jego praca jest bardzo cenna i niezwykle ważna dla każdego z nas.

Po mszy świętej barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował ulicami Wierzbicy, kierując się w stronę stadionu Gminnego Klubu Sportowego „Orzeł” Wierzbica. Tam nastąpił tradycyjny obrzęd przekazania plonów i dzielenia się chlebem, po którym nadszedł czas na część artystyczną dożynek – a atrakcji nie brakowało. Na wierzbickiej scenie prezentowały się lokalne zespoły folklorystyczne, zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury w tym zespoły taneczne Flesz i Miniflesz oraz wokalistka Julia Ziętek. Na scenie można było zobaczyć także występ podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy.

Gwiazdami tegorocznych dożynek byli finaliści programu X-Factor: Maja Hyży, Wojciech Ezzat i Filip Mettler oraz zespół Tarzan Boy, którzy zaprezentowali się przed wierzbicką publicznością. Publiczność odwdzięczyła się wykonawcom za ich koncerty gromkimi brawami. Dożynki tradycyjnie już zakończył się zabawą taneczną, która trwała do północy. Uczestnikom „Wierzbickiego Wieńcowania” dopisała słoneczna, ciepła pogoda i dobre nastroje, dzięki czemu wszystkie atrakcje przygotowane specjalnie z myślą o tym dniu zostały w pełni zrealizowane.

J. Krogulec