2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Wielkopostna Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale

by Marek Sokołowski on Kwiecień 5, 2014

Tradycyjnie w Wielkim Poście w świątyniach odprawiane są nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Obydwie te formy pobożności wielkopostnej mają charakter ludowy. Posługują się obrazami – stacjami drogi krzyżowej i krótkimi pieśniami ludowymi, poruszającymi uczucia wiernych. Nabożeństwo drogi krzyżowej, jest bardziej rozpowszechnione czy to w postaci nabożeństw publicznych, czy też jako forma pobożności indywidualnej.

W szydłowieckiej świątyni farnej droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek trzykrotnie: dla dzieci, dla dorosłych i dla młodzieży. W ostatni piątek 4 kwietnia, drogę krzyżową dla dorosłych poprowadził ks. Krzysztof Nowosielski.

Rozważania do 14 stacji krzyżowej drogi, oparte były na motywach zaczerpniętych z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wezwania ukazujące mękę i ofiarę Chrystusa takie jak: Serce Jezusa, przebłaganie za nasze grzechy, Serce Jezusa, zelżywością napełnione, Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte, Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne, Serce Jezusa, włócznią przebite, Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników, Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze; korelują z wielkopostnymi rozważaniami i ukazując zbawczą istotę Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

Dużym wydarzeniem religijnym jest corocznie odprawiana Droga Krzyżowa ulicami miasta. W tym roku nabożeństwo to odbędzie się w najbliższy piątek 12 kwietnia.