2019-04-25

Imieniny: Filipa i Pauliny

Wielka Sobota oczekiwania

by Marek Sokołowski on Kwiecień 19, 2014

Wielka Sobota jest tradycyjnie dniem ciszy i oczekiwania na Noc Zmartwychwstania. W kościołach święcone są pokarmy na stół wielkanocny. Przy Grobie Chrystusa gromadzą się wierni na modlitwę i adoracje. W bardzo nielicznych już kościołach przed południem odbywają się wspólne z wiernymi modlitwy brewiarzowe: Godzina Czytań i Jutrznia, w tradycji Kościoła nazywane Ciemną Jutrznią. 

W kościołach ciągu dnia trwają przygotowania do wieczornej Liturgii. Z aparatem fotograficznym odwiedziliśmy trzy z nich: szydłowiecką farę św. Zygmunta, kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sadku i świątynię pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szydłówku. Wieczorem w świątyniach będą odprawiane Wigilie Paschalne połączone z mszą świętą, która liturgicznie przynależy do Dnia Zmartwychwstania Pańskiego. W Kościele katolickim noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania, to Wielka Noc. Noc czuwania, tej bowiem nocy Chrystus śmierć zwyciężył na życie rzucił światło przez Ewangelię.

Wigilia paschalna jest najstarszą i najważniejszą ze wszystkich wigilii. Składa się z czterech części. Pierwsza cześć to Obrzęd światła. Poświęcenie ognia i przygotowanie paschału, procesja do kościoła i orędzie wielkanocne. Część druga to Liturgia Słowa, w czytaniach uwidacznia się zbawczy plan Boga. Część trzecia to Liturgia chrzcielna. Błogosławieństwo wody chrzcielnej, obrzęd chrztu świętego (bierzmowania), odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Cześć czwarta to Liturgia Eucharystyczna. Wszystkie obrzędy wigilii paschalnej powinny odbywać się w nocy, a zakończyć przed świtem. W praktyce parafialnej rzadko to się zdarza, w imię tak zwanych względów duszpasterskich celebracje przenosi na godziny dogodne wiernym.