2021-04-12

Imieniny: Roberta i Serwacego

Wianki 2014

by Marek Sokołowski on Czerwiec 23, 2014

Czas zrównania dnia i nocy od wielu wieków budził u ludzi ogromną ciekawość i fascynację. Już ludy pogańskie obchodziły go z niezwykłą czcią i podziwem. Dlatego też dzień, a raczej noc przesilenia letniego ustanowiono świętem i nadano jej dość tajemniczą nazwę „Noc Kupały”. Zwyczaj ten przemieniony w tradycji chrześcijańskiej  przetrwał do dziś i jest kultywowany pod różnymi nazwami we wszystkich regionach Polski. W Szydłowcu impreza rozpoczęła się o godz. 20:00 w sobotę 21 czerwca na terenie szydłowieckiego zalewu. Konferansjerka Agnieszka Sobutka-Klepaczewska doskonale wprowadziła gości w magiczną atmosferę nocy świętojańskiej.

Na rozpoczęcie wianków mogliśmy wysłuchać mini recitali młodych uzdolnionych szydłowieckich wokalistek z Pracowni Muzycznej „Piano” ANI BĘBENEK i KASI GRZESIK . Po których, przyszedł czas na pierwszego z gości specjalnych tegorocznych Wianków -MEGITZE. Megitza to grająca na kontrabasie wokalistka Małgorzata Babiarz, która w swojej twórczości łączy muzykę bałkańską z melodiami góralskimi (urodziła się i wychowała na Podhalu) i jazzem. Nagrała do tej pory trzy płyty z folkowymi utworami autorskimi i opracowaniami popularnych melodii bałkańskich i góralskich, a swoją karierę muzyczną rozwijała w Stanach Zjednoczonych, gdzie okrzyknięto ją „koncertową rewelacją”. W trakcie wianków rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wianek. Celem tego konkursu było podtrzymanie tradycji ludowej wykonywania i puszczania wianków w Noc Świętojańską.

Główną atrakcją wieczoru było widowisko pt. „HEJ ŁADO, KUPAŁO”, w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się niezwykłemu widowisku, pięknym śpiewom i szalonym tańcom nad ogniskiem Nietuzinkowy widok stworzyły również puszczone na zalewie wianki. Imprezę zwieńczył efektowny pokaz sztucznych ogni. Drugim gościem i zarazem najbardziej wyczekiwanym był zespól Full Blackstone -Pięciu Muzyków z Centralnej Polski prezentujących Energicznego i Energetycznego Rocka. Założycielem grupy oraz kompozytorem wszystkich utworów Full Blackstone jest Darek Grudzień – gitarzysta basowy, współtwórca sukcesów legendy lat 80. – zespołu Azyl P. Obok niego skład formacji tworzą: wokalista Adam Rodek, perkusista Marcin Gajewski,gitarzyści – Jacek Gruszka i Łukasz Sieczka. Full Blackstone pomimo iż Darek ,jego założyciel jest z Szydłowca zagrał w naszym mieście po raz pierwszy. Po wiankowym wystepie miejmy nadzieje że nie po raz ostatni i niejednokrotnie usłyszymy ich z szydłowieckj sceny. Kiedy zapytałam grupę bawiącą się przy ich muzyce o sądzą o Full Blastone -usłyszałam „Jestem po raz pierwszy na ich koncercie i muszę przyznać że ich luz i ich poczucie rock n rolla jest bezbłędne! „Darek gra żywiołowo i wyśmienicie, Full Blackstone szybko rozbujali, początkowo niemrawą publikę. Zespól rozpętał prawdziwe tornado żywej publiczności pod sceną”

Tegoroczna Noc Świętojańska z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich tych, którzy mieli okazję obchodzić ją razem z nami, ponieważ dźwięk muzyki Full Blackstone do późnych godzin nocnych rozbrzmiewał nad miastem i nawet krople deszczu nie były wstanie jej zatrzymać. Organizatorami wianków od wielu już lat w naszym mieście jest Szydłowieckie Centrum Kultury.

tekst i foto. Agnieszka Gawor