2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Wernisaż wystawowy Bielsk Podlaski

by Bartosz Kaluga on Styczeń 29, 2014

Wernisaż wystawy „Z piętnem Mistrza. Instrumenty muzyczne z najsłynniejszych polskich warsztatów.” W czwartkowe popołudnie 23 stycznia 2014 roku Muzeum w Bielsku Podlaski oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku uroczyście otworzyło wystawę instrumentów muzycznych ze zbiorów szydłowieckiego Muzeum.

Zebranych gości na wstępie powitała piękna muzyka tradycyjnego zespołu „Żemerwa”. Kapeli towarzyszyła grupa taneczna, która wyszła na parkiet tańcząc tradycyjnego podpisana. Gdy ucichły ostatnie dźwięki powitała wszystkich gości na otwarciu wystawy kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Pani Alina Dębowska. Zaznaczyła, że ta pierwsza wystawa ludowych instrumentów muzycznych w bielskim oddziale inauguruje obchody 30-lecia powstania Muzeum w Bielsku Podlaskim. Następnie zabrała głos autorka scenariusza wystawy Katarzyna Zedel. Wszystkim zebranym przedstawiła sylwetki  twórców oraz ich instrumenty. Dużym zainteresowanie budziły instrumenty Czesława Adamczyka, a w szczególności perkusja z rodzinnej kapeli „Ścigłe Felki”. Wyjaśniła pytania zadawane przez publiczność m. in. różnice pomiędzy dudami podhalańskimi, gajdami i koziołkami popularnymi na Wielkopolsce. Wśród zebranych ciekawość budziło stanowisko z wyeksponowanymi kopiami i rekonstrukcjami dawnych instrumentów, zwłaszcza suka biłgorajska Zbigniewa Butryna. Na koniec podkreśliła, iż pracownikom Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca jest bardzo miło prezentować te niezwykłe eksponaty licznie przybyłym gościom oraz, że wystawa tych instrumentów uświetni obchody 30-lecia powstania Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Po wyjaśnieniu większości zagadnień wystawy goście mogli ponownie słuchać i oglądać tancerki oraz muzykantów z zespołu „Żemerwa”. Młodzież zachwycona występem spontanicznie dołączyła do grupy tanecznej. Salę wystawową opanowała muzyka, taniec oraz śmiech i oklaski zebranych na wernisażu. Po kilku tańcach na wystawie pojawił się kolejny gość, a towarzyszył mu niezwykły instrument. Przybył Tomasz Sulima i zagrał na surmie poleskiej, czym wzbudził powszechny podziw, w szczególności wśród młodzieży. Chętni mogli spróbować swoich sił i pod okiem Pana Tomasza starali się wydobyć tony z surmy poleskiej. Tymi dźwiękami zostało powiadomione o nowej wystawie w Bielsku Podlaskim prawie całe miasto.

Artyści występujący na wernisażu związani są ze Stowarzyszeniem Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Autor tekstu: Zofia Radwańska

Asystent muzealny Muzeum Ludowych Instrumentów  Muzycznych w Szydłowcu