2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Wakacje z PS. Cz. 1 – Jak przygotować samochód do wyjazdu?

by Marek Sokołowski on Sierpień 7, 2013

Za nami ponad połowa wakacji. Czasu na zorganizowanie dłuższego wypoczynku jest coraz mniej. Możemy oczywiście wybrać kompleksową ofertę jakiegoś biura podróży. Jednak większa część Polaków – szczególnie wybierająca krajową ofertę wypoczynku – na wczasy wybierze się własnych samochodem. Jak dobrze przygotować się do wyjazdu? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby wymarzony i zasłużony urlop nie zakończył się w połowie drogi, czekając w szczerym polu na pomoc drogową?

Oczywiście w tego typu przypadkach, warto jest się udać na przegląd do swojego zaufanego mechanika. Dobry fachowiec – szczególnie ten, który miał okazję zapoznać się już wcześniej z naszym autem – daje największe szanse (bo 100% gwarancji raczej nikt nie da) na to, że podróż odbędzie się bez niemiłych niespodzianek. Usługa sezonowego przeglądu, w zależności od tego kto dokonuje przeglądu (ASO czy przysłowiowy „Pan Mirek z garażu nieopodal”) to koszt od kilkudziesięciu złotych.
Jeżeli jednak czujemy się na siłach i przede wszystkim możemy taki przegląd zrobić sami. Jeśli dysponujemy starszym autem, powinniśmy na chłodno ocenić co mogłoby ulec usterce podczas trasy. Czasem po prostu jest tak, że prosta konserwacja niektórych elementów wystarczy, by nasze auto przetrwało nawet bardzo długą trasę. W Szydłowcu nie ma jak na razie typowej samoobsługowej stacji mechaniki pojazdowej, gdzie możemy wynająć miejscu na podnośniku lub zestaw kluczy już za 20-30 zł za godzinę.

Koniecznie sprawdzamy hamulce. Od tej czynności powinniśmy zacząć nasz wakacyjny przegląd. Sprawny układ hamulcowy bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo na drodze, a zanieczyszczony może również wpływać na większe zużycie paliwa. Sprawdzamy zarówno stan klocków hamulcowych, tarcz, szczęk i tzw. cylinderki. Kontrolujemy również poziom płynu hamulcowego.

Kolejnymi kwestiami które należy sprawdzić wybierając się na wakacje są amortyzatory i zawieszenie. Jeśli chodzi o te pierwsze, raczej nie obędzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie. Skuteczność tłumienia „amorków” tak jak i siłę hamowania sprawdzimy na linii diagnostycznej w prawie każdy zakładzie mechaniki pojazdowej. Zważywszy na stan polskich dróg, zawieszenie powinno być również elementem „specjalnej troski”. Sprawdźmy również osłony silnika oraz mocowania układu wydechowego.

Biorąc pod uwagę tropikalne upały jakie obecnie panują w Polsce, strategicznym elementem na jaki musimy zwrócić uwagę jest układ chłodzenia. Wadliwe chłodzenie w prostej linii oznacza poważną awarię którą mocno odczujemy w portfelu… Sprawdzamy zarówno płyn chłodzący, wentylator, pompę wody i klimatyzację. Następnie warto sprawdzić stan opon – zarówno pod kątem bieżnika jak i ciśnienia. Nie zapomnijmy przy tym o kole zapasowym.

Z racji tego, że w długich podróżach i w wysokich temperaturach korzystamy z klimatyzacji, radia, podpinamy do zapalniczki CB Radio czy nawigację – warto skontrolować stan akumulatora. Im starsze auto, tym tego typu kontrole powinny być częstsze.

Podczas wykonywania wakacyjnego przeglądu, absolutne minimum jakie powinniśmy skontrolować to tzw. „POŚ”, czyli sprawdzenie płynów, opon i świateł. Płyny: hamulcowy, chłodniczy oraz olej silnikowy. Światła: wszystkie mają być sprawne, a te parzyste muszą świecić jednakowo jasno. Opony: dwa podpunkty wyżej.

Pamiętajmy, że im więcej czasu poświęcimy na dobre przygotowanie się do podróży – w tym przypadku przygotowanie auta – tym mniej będzie problemów z tym związanych. Na dłuższy urlop zwykle możemy sobie pozwolić raz w roku, i nie warto psuć sobie tej przyjemności zaniedbaniem tak ważnego elementu jak sezonowy przegląd. Zaniechanie w tym temacie przede wszystkim wpłynie negatywnie na nasze bezpieczeństwo.

Portal Szydłowiecki apeluje o rozwagę na drodze i życzy wszystkim „szerokości i przyczepności”.