2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Wady wzroku – astygmatyzm – objawy, leczenie

by Bartosz Kaluga on Październik 28, 2016

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, która powoduje, że wytwarzany przez oko obraz, staje się zamglony i niewyraźny. Aby znów widzieć w sposób prawidłowy, należy skonsultować się z okulistą, który zaleci adekwatne metody leczenia.

Astygmatyzm – przyczyny i objawy

Niezborność objawia się zamglonym widzeniem, bólem głowy, częstym mrużeniem i tarciem oczu. Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych objawów, występuje wysokie prawdopodobieństwo, że cierpisz właśnie na astygmatyzm.

Wada ta najczęściej spowodowana jest nieprawidłową krzywizną rogówki lub soczewki oka, w związku z czym siła załamywania promieni świetlnych w płaszczyźnie poziomej i pionowej układu optycznego oka jest różna. Właśnie to przyczynia się do powstawania zamglonego obrazu i trudności z dostrzeganiem szczegółów. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że astygmatyzmowi towarzyszą zazwyczaj krótko albo dalekowzroczność.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm wymaga korekcji za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek torycznych – więcej na blogu eyelove.pl. Rozmiar wady, a w przypadku szkieł kontaktowych – parametry gałki ocznej, bada okulista lub optometrysta, na podstawie czego zaleca odpowiedni sposób leczenia. Zarówno okulary, jak i soczewki przeznaczone do korekcji niezborności są niestety zazwyczaj droższe od okularów i soczewek sferycznych, przeznaczonych dla krótko bądź dalekowidzów. Wynika to, zwłaszcza w przypadku szkieł kontaktowych, z potrzeby zastosowania bardziej zaawansowanej technologii. W przypadku wyboru soczewek, podobnie jak w przypadku tych bardziej standardowych, dostępne są one w różnych trybach noszenia (jednodniowe, miesięczne), natomiast wybór odpowiednich uzależniony jest od twoich prywatnych preferencji.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość poddania się korekcji laserowej całkowicie likwidującej objawy astygmatyzmu.

Astygmatyzm jest dokuczliwą wadą wzroku, jednak rozwój technologii spowodował pojawienie się skutecznych metod korekcji, często niemal całkowicie likwidujących jego objawy.