2022-05-22

Imieniny: Wandy i Zenona

W Zespole Szkół im. KOP, otwarto wystawę poświęconą kobietom dwudziestolecia międzywojennego

by Marek Sokołowski on Marzec 21, 2015

 

Każdy kraj, każda epoka, ma swój specyficzny klimat, obyczajowość, swoje blaski i cienie. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w Polsce, nastąpiła istna rewolucja obyczajowa. Kobiety nie bały się iść pod prąd.  Niewątpliwy na to wpływ miały lata wojny. Po jej zakończeniu kobiety zaczęły aspirować do samodzielności. Tej obyczajowej rewolucji towarzyszyły zmiany w modzie damskiej. Ubiory stały się bardziej funkcjonalne, luźniejsze, w praktycznych kolorach.   Pojawiły się proste kostiumy i kapelusze, a także luźne płaszcze  z kieszeniami, a nawet sweterki. Damskie stroje były także coraz krótsze, w sezonie 1924-1925 po raz pierwszy odsłonięto łydki. Kobiety wybierały ostrzejsze makijaże, pojawiły się szminka i czarny tusz do rzęs, ołówek do oczu i lakier do paznokci. Do lamusa odeszły ciężkie fryzury. Krótkie fryzury stawały się obowiązujące, a całość dopełniał kapelusik przypominający kask. Dzieje Polski tego okresu miały wiele odcieni…

Klimat tamtych lat starali si e młodzieży i odwiedzającym mury szkoły przybliżyć organizatorzy wystawy poświęconej tamtym czasom „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”,  którą otworzono 17 marca, w Zespole Szkół im Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Twórczynie wystawy szczególnie zainspirowały: „Inteligentne, piękne i i utalentowane kobiety tamtych „szalonych lat” „. Bo ich zdaniem zostawiły po sobie trwały ślad w dziejach. Szokowały i intrygowały. Nie bały się iść pod prąd ówczesnych konwenansów.

Portrety to jedynie fragment całej galerii mniej lub bardziej znanych życiorysów kobiet zaprezentowanych na wystawie. Ekspozycja pokazała historię życia aktorek, pisarek,  malarek – ikon dwudziestolecia międzywojennego, o których można było powiedzieć wszystko za wyjątkiem tego, że ich życie było banalne.

Wystawę wzbogacono muzyką oraz eksponatami oddającymi klimat tamtych lat. Modę lat dwudziestych prezentowały uczennice klasy
II Technikum Żywienia. Otwarcia wystawy dokonała Dyrektor szkoły Maria Michajłow, w obecności zaproszonych gości:  Joanny Strzeleckiej Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu,  Ewy Walczak  Dyrektora Zespołu Edukacji i Finansów Oświaty w Szydłowcu oraz pracowników i uczniów Zespołu Szkół im. KOP.

Organizatorki składają podziękowania wszystkim osobom, które wzbogaciły ekspozycję udostępniając wiele eksponatów z prywatnych kolekcji.

Wystawę przygotowały: Beata Adamczyk, Grażyna Berus, Mariola Niewola, Agnieszka Nowakowska, Małgorzata Porzyczka.

opr. ms