2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

W Szydłowcu oddali cześć bohaterom walczącym w Powstaniu Warszawskim

by Bartosz Kaluga on Sierpień 2, 2014

W piątek w Parku Niepodległości na kilka minut przed 17 zgromadziła się grupa mieszkańców, władze miasta, samorządowcy oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich, aby oddać cześć  Powstańcom Warszawskim. Kiedy wybiła godzina „W” w naszym mieście zapanowała cisza przez którą przedzierał się głośny ryk syreny symbolizującej wybuch Powstania Warszawskiego.

Naprzód do boju, żołnierze

Polski Podziemnej! Za broń!

Boska potęga nas strzeże,

Woła do boju Was dzwon.

Godzina pomsty wybija

Za zbrodnie, mękę i krew.

Do broni! Jezus Maryja!

Żołnierski woła nas zew.

(Hymn Polski Podziemnej)

Po minucie ciszy rozpoczęła się uroczystość. O powstaniu warszawskim mówił Tomasz Krzemiński ze Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Szydłowcu. Po jego krótkim wystąpieniu Proboszcz Parafii św Zygmunta Adam Radzimirski pomodlił się w intencji powstania i żołnierzy Armii Krajowej.

Następnie przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz delegacja władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym Żołnierzy Państwa Podziemnego.

W trakcie obchodów Marian Nowak muzyk z Miejskiej Orkiestry Dętej zagrał na trąbce dwa sentymentalne utwory :„Cisza” i „Śpij Kolego”

„70 lat temu 1 sierpnia 1944 roku w godzinę „W” wybuchło Powstanie Warszawskie – wystąpienie zbrojne mieszkańców stolicy zorganizowane przez Armię Krajową. Powstanie skierowane było przeciwko Niemcom, ale miało także uniemożliwić przejęcie władzy w kraju przez struktury uzależnione od Związku Sowieckiego. Walki powstańcze trwały 63 dni. Zginęło 10 tys. powstańców. Liczba zabitych wśród ludności cywilnej waha się w granicach 200 tys. osób

Na zakończenie obchodów Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Krystyną Bednarczyk, Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Justyną Jezierską, Komendantem Straży Miejskiej Zbigniewem Sobierajskim oraz przedstawicielami kombatantów udali się na szydłowiecki cmentarz gdzie  złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie szydłowieckich bohaterów – harcerzy Szarych Szeregów.

Tekst i foto A.G.