2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

W sobotę święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego

by Marek Sokołowski on Luty 26, 2015

Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego odbędą się w sobotę 28 lutego o 11.00 w radomskiej katedrze. Głównym konsekratorem będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Współkonsekratorami będą abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Henryk Tomasik, który wygłosi homilię. Symbolika herbu i sprawy organizacyjne sobotniej uroczystości zostały omówione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 lutego w Kurii Biskupiej w Radomiu.

Ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu mówił, że święcenia biskupie są dużej rangi uroczystością, nie tylko dla duchowieństwa, ale również mieszkańców Radomia i diecezji. – Biskup nominat, bo taki tytuł obowiązuje do momentu święceń, bardzo ciepło wyraża się o naszym mieście, które jest jego miastem rodzinnym. Dajmy więc wyraz naszej wdzięczności i bądźmy obecni podczas sobotnich uroczystości – mówił ks. Wojtkun, który przedstawił również symbolikę herbu biskupa-nominata. Herb ks. Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, zbudowany jest na tarczy hiszpańskiej. W niebieskim polu znajduje się srebrny krzyż łaciński. Pod nim umieszczona jest figura Matki Bożej. Ks. Wojtkun podkreślił, że krzyż i symbol Matki Bożej nawiązują stylistyką do herbu św. Jana Pawła II. Wyjaśnił, że figura jest przedstawieniem statuy z Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem. W ten sposób biskup pomocniczy diecezji radomskiej nawiązuje do charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Motto biskupiego posługiwania bp. Piotra Turzyńskiego to słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).

Do tej pory, choć lista nie jest jeszcze zamknięta, udział potwierdziło 20 arcybiskupów i biskupów m.in. abp Stanisław Budzik z Lublina, bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza, bp polowy Józef Guzdek oraz bp Marian Florczyk z Kielc. – Uczestnicy uroczystości otrzymają jako pomoc w czasie i liturgii i zarazem pamiątkę sakry książeczkę zawierającą przebieg całej Mszy św. z obrzędem święceń biskupich oraz sylwetkami bp. Piotra Turzyńskiego i jego konsekratorów – mówił ks. Tomasz Herc, główny ceremoniarz uroczystości. Transmisję na żywo z Mszy św. święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego przeprowadzi Radio Plus Radom oraz Telewizja Dami na swej stronie internetowej. – Ta informacja ucieszy tych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć w uroczystości sakry, która w radomskiej katedrze rozpocznie się w sobotę o 11.00 – powiedział ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom. W związku z sobotnimi uroczystościami od godzin porannych mogą wystąpić utrudnienia w ruchu w okolicy katedry. Wzdłuż Parku Kościuszki zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie zaproszeni goście będą mogli pozostawić samochody. Miejsca parkingowe będą też zarezerwowane przy pobliskich ulicach.

rm / Radom