2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

W przyszłym roku będzie przywrócony Sąd Rejonowy w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Październik 29, 2014

W ostatnich dwóch numerach Tygodnika Szydłowieckiego poruszona była kwestia ewentualnych szansach na przywrócenie Sądu Rejonowego w Szydłowcu.  Niektórzy czytelnicy Tygodnika, nie byli w pełni usatysfakcjonowani podanymi informacjami w tej sprawie. I dlatego pytali o opinie przedstawicieli powiatowych władz samorządowych. Według zamieszczonej opinii przewodniczącego Rady Powiatu, Marka Sokołowskiego szanse na przewrócenie Sądu Rejonowego w Szydłowcu są duże, ale musimy „uzbroić się” w cierpliwość…

Życie jest niekiedy zaskakujące oto bowiem moje chłodne przewidywania, okazały się aż nader trafne, a nawet bardziej optymistyczne niż przypuszczałem.

W związku ze zmianami na szczytach władzy, pewne sprawy doznały przyśpieszenia. W najnowszym projekcie rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, który jest teraz w konsultacjach jest Sąd Rejonowy w Szydłowcu. Według wiarygodnych informacji ma być powołany z 1 lipcem 2015. W pełni cieszyć się będziemy, jak już faktycznie to już się stanie, ale wszystko jak widać jest na dobrej drodze.

Miejmy tylko nadzieję, że zawirowanie z Sądem z 2013 roku, utrata statusu samodzielności i podporządkowanie go Sądowi Rejonowemu w Przysusze, było ostatnim takim zmniejszeniem sądowniczej rangi naszego miasta.

W związku zaś ze zmianami w działaniu Prokuratury, będą one musiały działać w silnych zespołach prokuratorskich. To oznacza, że dobra baza lokalowa w Szydłowcu, będzie atutem na rzecz Prokuratury Rejonowej w Szydłowcu. Mam nadzieję, że przyszłe władze miasta i powiatu, będą umiały to wykorzystać w staraniach o ten cel.

Marek Sokołowski