2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

W Muzeum Powstania Warszawskiego, święto Oddziału Nadwiślańskiego

by pa pa on Czerwiec 1, 2013

28 maja Nadwiślański Oddział SG, obchodził święto Straży Granicznej, związane z 22 rocznicą powstania formacji. Z tej okazji w Muzeum Powstania Warszawskiego, odbyła się uroczysta zbiórka podczas której, wręczono awanse, odznaczenia i pamiątkowe medale.

W obchodach uczestniczyli m.in. przedstawiciele departamentów: Ministerstwa Finansów, Urzędu ds. Cudzoziemców, a także ambasad, Dyrektorzy Biur i Zarządów Komendy Głównej SG oraz przedstawiciele władz samorządowych, szkolnictwa i zaprzyjaźnionych służb mundurowych. W uroczystości wziął udział przedstawiciel powiatu szydłowieckiego, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski. Powiat szydłowiecki realizuje, w porozumieniu z NwOSG, innowację pedagogiczną w Zespole Szkół im KOP, w klasach licealnych o kierunku „ochrona granicy państwowej”. Swoją obecnością zaszczycili również to wydarzenie przedstawiciele środowisk kombatanckich – uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Podczas uroczystości wręczono Medale za Zasługi dla Straży Granicznej, Odznaki Straży Granicznej oraz pamiątkowe medale „Za zasługi dla Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej”. Święto Straży Granicznej to również okazja do mianowania na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy. W korpusie: oficerów mianowano 17 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych – 65, a w korpusie podoficerskim – 87.

Komendant NwOSG ppłk SG Mariusz Piętka przemawiając wspomniał mijający rok, który zarówno dla Nadwiślańskiego Oddziału jak i całej Straży Granicznej był bardzo ważnym, dynamicznym i obfitującym w wiele wydarzeń okresem, związanym m.in.: z w wejściem w życie ustawy abolicyjnej, zaangażowaniem w zabezpieczenie Mistrzostw Europy w piłce nożnej, przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej oraz zakończeniem procesu przekazania kontroli bezpieczeństwa osób i bagażu na lotniskach Zarządzającemu portami lotniczymi.

Komendant NwOSG złożył podziękowania wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom za rzetelną i ofiarną służbę, często pełną napięć i stresów, a wszystkim, którzy otrzymali wyróżnienia i awanse serdecznie pogratulował. Dziekan Straży Granicznej ks. płk. Zbigniew Kępa, przekazał funkcjonariuszom słowa listu skierowanego do formacji, przez biskupa polowego ks. bp. Józefa Guzdka. Zawierały one wyrazy uznania dla ważnej roli spełnianej przez SG, w systemie ochrony ojczystych granic. Roli wymagającej od funkcjonariuszy wiele wyrzeczenia i trudów. Przekazał też słowa życzeń, szczególnie w obecnej sytuacji, dobrych wyborów i zawierzeniu Opatrzności Bożej. Modlitwę za funkcjonariuszy poprowadził kapelana NwOSG ks. ppłk. Ryszard Preuus. Oprawą artystyczna uroczystości zapewnił dziecięcy Zespół z zaprzyjaźnionej z Nadwiślańskim Oddziałem, Szkoły Podstawowej nr 94 w Warszawie.