2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

W Królestwie „Bałaganu”. Przedstawienie Ekologiczne w Mirowie

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 30, 2013

W Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie 22 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Ziemi, połączony z ogólnopolską kampanią edukacyjną w zakresie właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Akademia odbyła się pod hasłem „ELEKTROODPADY –PROSTE ZASADY”.

Uczniowie PSP pod opieką nauczycieli zorganizowali profilaktyczną akcję ekologiczną pt.„W Mirowie każdy uczeń wie , co zrobić z ZSEE”. Dzięki tej akcji udało się przybliżyć tematykę dotyczącą właściwego postępowania z elektroodpadami, ich segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Specjalnie na tegoroczny Dzień Ziemi przygotowano dla uczniów szereg edukacyjnych i kształtujących właściwe postawy atrakcji. Najważniejsze z nich to: przedstawienie teatralne o treściach ekologicznych. pt. ”W Królestwie Bałaganu”. W ramach przedstawienia przeprowadzono wywiad z ekologiem panem Elektrośmiecialskim na temat zagrożeń związanych z bezmyślnym wyrzucaniem elektrośmieci. Ponadto odbył się montaż słowno-muzyczny w czasie, którego uczniowie poznali pięć złotych zasad prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Ogłoszono także wyniki konkursów ekologicznych.

Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie pt. „Elektroodpady – proste zasady”. Polegał on na ułożeniu hasła zachęcającego do segregacji i właściwego postępowania z elektrośmieciami. Na podium uplasowali się:

I miejsce- Miłosz Krakowiak, Kacper Spadło

II miejsce:- Natalia Dygas, Piotr Majstra

III miejsce:- Karolina Nowak

Wyróżniono także: Wiktora Orczykowskiego i Szymona Grabdę.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w konkursie wiedzy pt. „Dobre rady na elektroodpady”. Połączyli swe umiejętności obsługi komputera z wiedzą na temat segregacji odpadów, recyklingu i odzysku. Przygotowali prezentację multimedialną i wskazali, w jaki sposób można te środowiskowe zminimalizować. Zwycięscy konkursu to:

I miejsce- Marta Kępas

II miejsce:- Izabela Kobierska

III miejsce: Natalia Kępa

Wyróżnienie otrzymały: Agata Mańko, Zuzanna Bilska

Uczennica klasy V b Marta Kępas laureatka wojewódzkiego Konkursu Poezji Ekologicznej zaprezentowała uczniom oraz nauczycielom swój wiersz pt. „Do człowieka XXI wieku” oraz prezentację multimedialną „Moje rady na elektroodpady”. Jak poinformował Jan Ulewiński, dyrektor szkoły PSP w Mirowie jest placówką, w której dbałość o środowisko naturalne jest mocno akcentowane. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to – ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń – dodał dyrektor.

Autor tekstu: Joanna Krogulec