2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

V Sejmik Ziemi Odrowążów

by Marek Sokołowski on Listopad 21, 2015

Przemawia starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki

Inicjatywa współpracy powiatów koneckiego, szydłowieckiego, przysuskiego i szydłowieckiego, zapoczątkowana w 2007 roku pomimo upływu lat wciąż jest atrakcyjna dla przedstawicieli tych powiatów. Terytorium tych powiatów historycznie związane jest z posiadłościami rodziny Odrowążów. Obecnie mimo przynależności do 3 województw ziemie te wciąż wiele łączy. Wyraz nowych możliwości tej inicjatywy można było zaobserwować na V Sejmiku, który zebrał się w po raz w Końskich. W czasie prelekcji na temat nowej perspektywy unijnej można było usłyszeć, że takie inicjatywy są rokujące w zakresie pozyskania unijnego dofinasowania.

O tym mogłyby świadczyć także podjęte uchwały, które jeszcze będą musiały być podjęte przez wszystkie 4 rady powiatowe, w zakresie działania na rzecz modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 25 Skarżysko-Kamienna – Tomaszów Mazowiecki. Współdziałania w zakresie promocji turystyki pod hasłem „Nieodkryte piękni Ziemi Odrowążów”  i korespondującego z tym tematem wydawnictwa Album Ziemi Odrowążów oraz działania na rzecz wsparcie przedsiębiorstw działających na tym terenie.

Czy tak faktycznie się stanie, czy to tylko kolejna okazja do spotkania i integracji samorządowców, to czas pokaże. Jednak nawet już samo nawiązanie kontaktów samorządowych ponad administracyjnymi granicami i możliwość wymiany doświadczeń, należy oceniać pozytywnie.