2019-06-18

Imieniny: Wincentego i Wodzisława

Uwaga dziurawa droga

by pa pa on Maj 7, 2013

Póki, co chcielibyśmy zainicjować akcję ostrzegania przed dziurawymi drogami. Zaczynamy od odcinka zarządzanej przez powiat konecki drogi powiatowej łączącej Szydłowiec ze Stąporkowem. Leśny odcinek drogi pomiędzy Antoniowem (pow. szydłowiecki) a Niekłaniem ( pow. konecki) jest w stanie katastrofalnym, spotkacie tam jadąc poważne zagrożenie dla swych pojazdów. Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha także w Niekłaniu i Wąglowie. Pojedyncze dziury mają tam powierzchnię prawie do 1 m kwadratowego i głębokość 10 – 11 centymetrów.

Wypada tylko biorąc pod uwagę obowiązek ostrzegania przed zagrożeniem apelować, kto nie ma pojazdu terenowego, niech nie jedzie tą drogą, a jeśli musi to niech ograniczy prędkość i wzmoże ostrożność. Szkoda, że do takiej odpowiedzialności nie poczuwa się zarządca tej drogi, który nie dość, że jej nie naprawia, to nawet nie pofatygował się do ustawienia znaków ostrzegawczych o ograniczających prędkość do 15 maksymalnie do 3o km na godzinę. Oceniam, że z taką prędkością można mieć szanse przejechania bez nagłego uszkodzenia koła.

Kuriozalnym faktem jest to, że jak mówią mieszkańcy Wąglowa, informację o stanie drogi (dziurach) przekazywali do zarządcy drogi. Poformowano ich, tam, aby uzbierali więcej podpisów, to może drogę naprawią. Pomyślmy, co by było gdyby takie podejście rozszerzyć na inne dziedziny życia. Dzwonimy na pogotowie, a tam mówią nam abyśmy zbierali podpisy, bo jak się podpiszę pół ulicy, czy cała wieś, to przyjadą do chorego. Tego typu szalonych pomysłów nie ma, co mnożyć, ale niestety takich absurdów nie brakuje.

Obniżenie standardów utrzymania dróg, wynika i z braku pieniędzy i z braku gospodarności lokalnych notabli. Czy to oznacza, że my użytkownicy dróg, mamy się godzić na taki stan ponosząc jego konsekwencje? Zdecydowanie nie, bo to jeszcze dodatkowo uderza nas po kieszeni. Płacimy za zwiększone zużycie paliwa, a w cenie paliwa podatki na drogi. Płacimy za naprawy swych pojazdów. Ponosimy koszty wypadków, które zdarzają z tego powodu. Proszę pamiętać, że zarządca drogi ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku związanego z jej utrzymaniem w stanie pozwalającym na bezpiecznie z niej korzystanie. O zaistniałym zagrożeniu bezpieczeństwa powinien ostrzegać i tak organizować ruch, aby nie wynikały z tego zagrożenie dla bezpieczeństwa jego uczestników.